Ознака: Пеп Гвардиола

Гвардиола се приклучи на две трофејни тренерски листи

ФУДБАЛ - СО ТРИУМФОТ СО МАНЧЕСТЕР СИТИ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Тој е третиот тренер со барем три европски титули и шестиот со такви трофеи...

„Пике – огромна личност, играч за големи натпревари“

Пике замина во фудбалска пензија, и покрај тоа што има уште 18 месеци од договорот. Тој освои 30 трофеи и забележа 616 настапи за...

Гвардиола со Сити го надмина и „проблематичното“ четврт-финале

Прославениот фудбалски тренер Пеп Гвардиола првпат со Манчестер сити избори пласман во полуфиналето на Лигата на шампионите (ЛШ), откако ја елиминира Борусија Дортмунд со...

Неуспесите на „граѓаните“ во ЛШ го претворија тактичкиот гениј во измамник

Прославениот тренер Пеп Гвардиола не успеа со Манчестер сити да стигне до полуфиналето во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) и во четвртиот обид откако...

Јирген Клоп го престигна рекордерот Пеп Гвардиола

Најуспешен во оваа категорија е легендарниот менаџер на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон, со 27 признанија за менаџер на месецот Менаџерот на Ливерпул, Германецот Јирген...

Гвардиола попрво би играл голф отколку да ги води Јунајтед или...

Градските ривали од Манчестер јунајтед и Сити вечерва ќе го одиграат првиот полуфинален натпревар во рамките на англискиот Лига куп. Говорејќи за овој натпревар...

Гвардиола се подготвувал да ги напушти Сити

Четвртата сезона во Манчестер сити може да биде последна за Пеп Гвардиола на менаџерската функција. Гвардиола има договор со „граѓаните“ до 2021 година, а...

Давид Силва 400 меча за Сити, Агуеро 400 гола

Може да имате една добра сезона, но речиси 10, тоа просто е неверојатно, вели за Силва, менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола Актуелниот првак на...

Гвардиола може да оди во Јувентус, но само под еден услов

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола ја отфрли можноста да го напушти клубот и да премине во Јувентус, освен ако не биде отпуштен. Во Италија...

Гвардиола: Расизмот не е само во фудбалот, туку насекаде

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, на прес-конференција пред натпреварот на „граѓаните“ во Лигата на шампиони, изјави дека расизмот е насекаде. Неговата изјава уследи по...