Ознака: паркирање

Подигнати бришачи – прво предупредување, следува изгребан автомобил или дупнати...

Во периодот 1.1.2023 до 31.3.2023 година се регистрирани 189 кривични дела оштетување туѓи предмети по членот 243 став 1 од Кривичниот законик каде што...

Дали нередот ќе стане ред за паркирањето во Автокоманда?

ЗОНСКО ПАРКИРАЊЕ ЗА СПАС ОД СООБРАЌАЈНИОТ МЕТЕЖ Едни задоволни, други и не толку, затоа што ќе мора да се плаќа за паркинг. Сепак, граѓаните односно...

Со тупаници не се решаваат проблемите со паркирањето

Вработените во ЈП „Паркинзи на Општина Центар“, за жал, често се соочуваат со проблеми поради тоа што си ги извршуваат своите работни задачи. Тие...

Да се обезбеди бесплатно паркирање на сите болнички паркинзи!

(Отворено писмо до Советот на Град Скопје, Секторот за сообраќај во Град Скопје и до Управниот одбор на ЈП „Градски паркинг“) Барам точката под реден...

Изречени 54 казни за паркирање во зеленило на Водно

За да се заштити планината Водно од загадување и за да се овозможи непречено и безбедно движење на сите учесници во сообраќајот, а особено...

Монтажен паркинг не го решава паркирањето во Автокоманда

Општината Гази Баба планира да изгради монтажен паркинг на едно ниво над веќе постојниот паркинг-простор кај експозитурата на Комерцијална банка, за да обезбеди нови...

Поевтинува паркирањето во Битола

Битолчани конечно можат да здивнат. Во ситуација кога во овие топли летни августовски денови драстично се зголемија цените на многу производи и услуги, поевтинува...

Герила акција против несовесното паркирање во Битола

Денеска Битола осамна „украсена“ со жолти балони, закачени на неправилно паркирани возила со наслов „Ова не е паркинг“. На тој начин, со ваквата „герила...

Цената и метежот го уриваат концептот за правилно паркирање

Добро развиена мрежа за движење и циркулирање низ градот овозможува тој добро да функционира, а градот Скопје, за жал, не е на листата на...

За 24 часа изречени над 130 казни за непрописно паркирање

Сообраќајната полиција изминатите 24 часа напишала 133 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 84 возила, покажува денешниот билтен на...