Ознака: охрид

Пендиков повторно не се појави во судницата во Охрид

Со изведување писмени и материјални докази денеска почна главната расправа од процесот што пред охридскиот Основен суд се води против Илија Спасески, првообвинетиот за...

Пред Судот во Охрид денеска првото одложено рочиште од случајот со...

Пред Судскиот совет во Основниот суд во Охрид денеска треба да се одржи првото повторено рочиште од процесот што се води против Илија Спасески,...

Тргната таблата за „Цар Борис Трети“, за „Ванчо Михајлов“ испрскана со...

Откако денес беше избришано од Централниот регистар здружението „Цар Борис Трети“ тргната е и таблата од местото каде што беше сместено во Охрид, пренесе...

Културниот центар „Цар Борис Трети“ од Охрид избришан од Централниот регистар

Културниот центар „Цар Борис Трети“ од Охрид од денеска е избришан од Централниот регистар, откако министерот за правда Кренар Лога на 30 март го...

Охрид и Париз го чествуваа големиот македонски научник Анастас Коцарев

Изминатиот викенд во Париз беа одржани неколку манифестации посветени на ликот и делото на големиот македонски онколог и научник д-р Анастас Коцарев, по повод...

Борел: Договорот во Охрид меѓу Вучиќ и Курти не беше потпишан...

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид,...

Вучиќ објасни зошто не потпишал во Охрид и кажа дека ќе...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста во Белград објасни зошто вчера во Охрид не го потпишал Договорот и Анексот на имплементација за...

Белград и Приштина во Охрид го усогласија Анексот на договорот за...

По 12 часа преговори во Охрид со посредство на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел и специјалниот пратеник...

За Вучиќ не беше денот Д, но беше во ред: Договорени...

Направивме добар исчекор во конструктивна атмосфера и ќе почнеме нешто да работиме. Секако не беше ден Д, но мислам дека беше во ред, изјави...

Борел: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на...

По 12 часа постигнавме договор како да се имплементира договорот постигнат на 27 февруари помеѓу Србија и Косово. Можам да соопштам дека Косово и...