Ознака: остров

Остров со вулкан што еруптира историја, атракции, митови, легенди и… љубов

Ексклузивна репортажа за „Нова Македонија“ од Сицилија од нашата дописничка од Прилеп Сицилија. Остров во Средоземно Море? Не е баш така... Таа е многу е...

Поседува дури и затвор: Седум интересни имоти на принцот Вилијам

Освен како наследник на тронот, принцот Вилијам е познат и како Војводата од Корнвол, што значи дека е на чело на Војводството Корнвол -...

Змискиот Остров: и без змии и без војска, но со интересна...

Според античкиот грчки писател Дионисиј Перигетес, причината што островот го добил тоа име е дека, наводно, биле пронајдени змии на островот, кои биле бели...

Десетици илјади туристи „заглавени“ на „кинеските Хаваи“ поради ковид-19

Десетици илјади туристи се блокирани на популарниот кинески остров за одмор Хаинан поради појава на коронавирус, соопштуваат кинеските државни медиуми. Летовите и железничките услуги до...

На Балканот се јавуваат нови жаришта на епидемија

Здравствените власти во земјите од Западен Балкан преземаат порадикални мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, а се воведува и целосна изолација на ризичните...

Земјотрес погоди грчки остров во Егејското Море

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер погоди остров во југоисточниот дел на Егејското Море, а засега не се пријавени повредени, ниту материјална...

Украдено ѕвоното од островот од филмовите за Хари Потер

Од гробиштата што се наоѓаат на ненаселениот остров на шкотското езеро Лох Шил крадци украдоа вредно ѕвоно што датира од раниот среден век. Со...

Исла Мухерес – најмалиот остров на светот

Исла Мухерес или во превод остров на жените, местото каде што се сретнуваат Мексиканскиот Залив и Карипско Море, околу 13 километри оддалечен од полуостровот...

Данска ќе испраќа мигранти на ненаселен остров

Данска има намера мигрантите со полициско досие да ги испрати на ненаселен остров каде што ќе ја чекаат депортацијата, а другите ќе останат на...

Италијанскиот Робинсон Крусо сакаат да го избркаат од островот на кој...

Италијанецот кој речиси 30 години живее сам на напуштен остров во близина на Сардинија, властите во јануари следната година би можеле да го иселат. Мауро...