Ознака: основни училишта

Развивање и тестирање наставна програма за медиумска писменост

Иницијативи По успешно завршениот камп за медиумска писменост „Справување со дезинформации преку образование“, тим од наставници од пет основни училишта од Македонија по добиениот грант...

Фотоволтаични системи на покривите на основните училишта во Центар

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ЈА ИЗГЛАСА ОДЛУКАТА ЈП „ЕНЕРГИЈА ЦЕНТАР“ ДА СЕ ЗАДОЛЖИ СО 850.000 ЕВРА ЗАРАДИ ПОСТАВУВАЊЕ ФОТОВОЛТАИЦИ Советот на Општина Центар и официјално...

Прилепскиот кризен штаб побара упатства за дојавите за бомби во училиштата

Прилепскиот кризен штаб побара и очекува упатства како да се справат со најавите за бомби. Особено откако во текот на вчерашниот ден имаше дојави...

Нови дојави за бомби – евакуација во основни училишта, гимназии во...

Дојави за поставени бомби пристигнале утринава во неколку скопски училишта, потврдуваат од МВР за МИА. Дојави за бомби, според сознанија на МИА, има во основното...

Настава по старото нормално: Основците од помалите одделенија веднаш ги симнаа...

Како е во училиштата ни кажаа директорите на неколку образовни установи Основците од утрово одат на училиште без обврска дека мора да носат заштитна маска. Оние...

Мехмедовиќ: Од 800 тестирани ученици во основно, само осум позитивни на...

Од 800 тестирани деца во училиштата, само осум биле позитивни на коронавирусот, информира денеска портпаролот на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ. – Скринингот...

Родители на 5.000 ученици од Скопје дозволуваат ковид-тестирање на децата

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека почна скринингот во училиштата. Завршена е првата фаза за добивање и обработка на согласностите од родителите. Според МЗ, голем...

Реконструкција на општинските основни училишта „Вук Караџиќ“ и „Христијан Карпош“

КУМАНОВО Градоначалникот на Општина Куманово, Димитриевски, одржа работна средба со претставници од Министерството за образование и наука. Целта на средбата е потпишување договор за реконструкција...

Признанија за петте првенци на генерацијата од основните училишта во Гевгелија

ГЕВГЕЛИЈА Петте ученици, кои од страна на наставничките совети при гевгелиските основни училишта се прогласени за првенци на генерацијата, за учебната 2020/21 година, беа на...

Прилепската компанија „Комфи Ангел“ донираше 25.000 маски за битолските училишта

Прилепската компанија „Комфи Ангел“ донираше 25.000 заштитни маски за еднократна употреба за битолските основни училишта, соопшти градоначалничката на Битола, Наташа Петровска за време на...