Ознака: олимпијада

Париз ги поскапе туристичките такси пред Олимпијадата

Градoт Париз ги покачи туристичките такси од 1 јануари годинава. Мерката се воведува во пресрет на Олимписките игри во француската претолнина оваа година, па...

Злато за Хајредини, сребро за Петровска

СПЕЦИЈАЛНА ОЛИМПИЈАДА ВО БЕРЛИН Македонските атлети Агрон Хајредини и Јулијана Петровска се закитија со златен, односно со сребрен медал на најголемиот светски спортски собир за...

Украина најави бојкот на Олимпијада ако им се дозволи настап на...

Украина може да се реши на бојкот на Олимпијадата во Париз во 2024 година, доколку руските и белоруските спортисти добијат дозвола да настапуваат, изјави...

Четири бронзени медали за Македонија на Меѓународна јуниорска олимпијада по природни...

На 19. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (IJSO 2022), која се одржа од 2 до 12 декември 2022 година во Богота, Колумбија, на...

И девојките – информатичарки се закитија со медал: Сребро за Софија...

Mакедонските ученици на интернационалните информатички олимпијади само оваа година имаат освоено вкупно 5 сребрени медали, 5 бронзени медали и 3 олимписки пофалби На втората по...

Средношколците Благојче Павлески и Тео Китановски се закитија со медали за...

Македонски средношколци – информатичари на 29. Балканска олимпијада по информатика БОИ 2022 што се одржува од 3 до 8 октомври во Букурешт, Романија, за програмирање...

Македонските шахисти на 70-то, а шахистките на 62-то место

Узбекистан првпат е машки олимписки првак (рангиран на 14-та позиција пред почетокот на ШО 2022), меѓу 187 селекции, а кај жените вторпат триумфира Украина...

По слободниот ден следува решавачкиот дел за повисок пласман

За слободниот ден беше организирана посета на т.н. Храм на брегот, кој се наоѓа на брегот на Бенгалскиот Залив, во гратчето Махабалипурам, на 60...

Најдобриот пласман по првиот дел останува од ШО 2002 во Блед

Од македонските шахисти засега најуспешни се Станојоски, Лазов и Николовски, со по три поени од пет партии, а кај шахистките Манова, која единствена ги...

Здравствените тешкотии пред играчките

Со оглед на здравствениот статус на играчите, кој е секој ден променлив поради стомачен вирус и температура, составот и играта во овој дел не...