Ознака: Олаф Шолц

Шолц: Заедничката цел на Франција и Германија е да ја одржат...

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека суштински ги поддржува мерките предложени од францускиот претседател Емануел Макрон за создавање економски посилна и побезбедна Европа, јави...

Бајден го обвини Конгресот за запоставување на Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американскиот Конгрес ќе биде виновен за „речиси криминално запоставување“ доколку не донесе одлука за доделување средства за Украина...

Европа треба да направи повеќе за да ја поддржи Украина и...

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика европските земји да вложат повеќе напори за поддршка на Украина во нејзината борба против руската инвазија, јави ДПА. -...

Германскиот канцелар Шолц заразен со коронавирус

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека е позитивен на тестот за коронавирусот, а неговата Влада соопшти дека поради тоа е откажана посетата на...

Путин мора да го направи првиот чекор и да ги повлече...

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го повика рускиот претседател Владимир Путин да го направи првиот чекор кон мирно решавање на конфликтот во Украина. -Тој мора...

Време е да ги надминете конфликтите кои предолго ве кочат, порача...

Германскиот канцелар Олаф Шолц, во исто време „архитект“ на Берлинскиот процес, изјави дека самитот на Берлинскиот процес ја докажал непобитната важност на Западен Балкан...

Сакаме мирно решение за Косово, важно е ситуацијата дополнително да не...

Германскиот канцелар Олаф Шолц синоќа повика на мирно решение на конфликтот меѓу Белград и Приштина. - За мене е многу важно ситуацијата дополнително да не...

Германија ја очекува Македонија во ЕУ, истакнато на средбата на Ковачевски...

Премиерот Димитар Ковачевски имаше куса средба со германскиот канцелар Олаф Шолц, во рамки на настанот за одбележување на 50-годишнината од членството на Германија во...

Германија апелираше до Кина да влијае на Русија и да не...

Германија апелираше до Кина да го искористи своето влијание врз Русија во контекст на војната во Украина. Премиерите на Германија и Кина, Олаф Шолц и...

Ролјата на Берлин во политиките на Вашингтон

Зошто Германија длабоко е инволвирана во американските претседателски избори Прашањето што деновиве ги мачи претставниците на надворешната политика во Берлин е „дали Германија може да...