Ознака: образование

МОН: Нема отпуштања ниту помала плата за наставниците поради интеграцијата на...

Реформата на основното образование ќе продолжи согласно предвидената динамика, затоа што ги дава очекуваните ефекти. Предизвици постојат и тие се надминуваат преку заеднички пристап,...

Шаќири ќе бара од Бирото за развој на образованието да ги...

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири во денешната изјава за медиумите рече дека ќе побара од Бирото за развој на образованието детални информации...

Шаќири за најавата за штрајк: Повисоки плати ќе има и од...

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска попладне ќе има состанок со раководството на Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) откако претседателот...

Независниот синдикат најави штрајк во образованието, СОНК и МОН во преговори...

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) најави штрајк во училиштата во текот на септември заради повисоки плати на вработените во образованието и за...

Образование без учебници продуцира интелектуални бедници

Дидактичките материјали хроничен проблем на нашето образование и со сериозни последици за македонското општество Oд Министерството за образование и наука, како и од Бирото за...

Учебниците за трето и шесто се во изработка, МОН очекува да...

Согласно планот за реформа на основното образование кој се спроведува етапно, годинава комплетно нови учебници треба да има за трето и шесто одделение, за...

Леонардо ди Каприо ќе дава стипендии за климатско образование

Холивудската ѕвезда Леонардо ди Каприо финансира програма за стипендија и климатско образование во основно училиште со седиште во УКЛА, каде што и самиот бил...

Зар заборав за делата поврзани со животот и страдањата на Македонците...

Романот „Црно семе“ од Ташко Георгиевски и драмата „Црнила“ од Коле Чашуле повлечени од програмата за обработка на дела од македонската литература во средните...

Неделков: Колективниот договор за високо образование и наука е исполнет во...

Со колективниот договор претходните две години имаше зголемување на платите за десет проценти во високото образование и наука и последнава година, односно мајската плата...

Полуматурантите да се фокусираат на стручното образование, тоа нуди поголема перспектива,...

Во пресрет на уписите во средните училишта На 20 јуни започнуваат уписите во средните училишта и јас упатувам апел до младите да се фокусираат на...