Ознака: нуклеарна војна

Русија е подготвена за нуклеарна војна, во случај на закана, истакна...

Русија е подготвена да употреби нуклеарно оружје доколку постои закана за руската државност, суверенитет или независност, но во моментов нема брзање кон неа, изјави...

Пекинг предупредува: Во нуклеарна војна нема победник

Во нуклеарна војна нема да има победник, затоа Кина ги повикува сите земји да ја задржат својата присебност, изјави портпаролката на кинеското Министерство за...

Медведев: Конфликтот на Блискиот Исток може да се претвори во нуклеарна...

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија предупредува дека конфликтот на Блискиот Исток може да се претвори во стогодишна војна или кратка нуклеарна војна. Единствениот...

Светот е болен и на раб на нова светска војна, смета...

Поранешниот руски претседател и премиер, Димитриј Медведев, изјави дека светот веројатно е на работ на нова светска војна и оти ризиците од нуклеарен конфликт...

Светот на работ на нуклеарна војна – „Ќе одговориме“, порачаа од...

Северна Кореја ги обвини САД и Јужна Кореја за ескалација на тензиите до работ на нуклеарна војна поради нивните заеднички воени вежби.САД ветија дека...

САД спречија нуклеарна војна помеѓу Индија и Пакистан, тврди Помпео

Поранешниот американски државен секретар Мајкл Помпео тврди дека САД спречиле нуклеарна војна меѓу Индија и Пакистан во 2019 година, објави денеска „Тајмс“. Помпео во неодамна...

Русија мора да разбере дека нема да има победници во нуклеарна...

Мораме да разбереме дека оваа војна ја започна Путин. Тоа беше негов избор. Ако сака, може да го заврши утре - изјави за „Anadolu...

Нуклеарна војна не се добива, сите ќе бидат губитници, ја предупреди...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја предупреди Русија да не користи нуклеарно оружје во војната во Украина. „Нашата порака е јасна: по употребата на...

Зум нема да спречи нуклеарна војна, време е „црвените телефони“ да...

Следната година е одбележувањето од 60-годишнината од кубанската нуклеарна криза. Неможноста на лидерите на САД и на Советскиот сојуз да комуницираат директно и отворено...

Нуклеарна војна помеѓу Индија и Пакистан би одзела 125 милиони животи

Нуклеарна војна меѓу Индија и Пакистан би можела да убие до 125 милиони луѓе за само неколку дена, надминувајќи го бројот на загинати во...