Ознака: нуклеарен конфликт

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен...

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во Прага чешкиот претседател Милош...

По децении ризикот од нуклеарен конфликт се враќа: Секој напад на...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ризикот од нуклеарна конфронтација се вратил по децениското отсуство, и ги повика земјите со нуклеарно оружје...

Нуклеарниот арсенал се намалува, ризикот за конфликт се зголемува

Глобалниот нуклеарен арсенал во последната година е намален, според Меѓународниот институт за истражување на мирот (СИПРИ), но ризикот за нукеарен конфликт е зголемен, пренесува...