Ознака: новаци

Новаци доби донација за справување со пожари од збратимената хрватска општина...

Во општината Новаци денеска пристигна помошта за доброволните пожарникари од збратимената хрватска општина Хрпеље Козина и доброволното противпожарно друштво ПГД „Материја“. Донацијата се состои...

Ќе ја градиме регионалната депонија во Новаци по европски стандарди, истакна Нуредини

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска оствари средба со градоначалникот на општина Новаци, Стевче Стевановски. На средбата, како што соопшти МЖСПП, се...

Пуштена во употреба спортската вежбалница на отворено во Новаци

Заменик-амбасадорот на Кралството Холандија Роберт Декер заедно со градоначалникот на Општина Новаци, Стевче Стевановски, претставници на невладината организација од „Пролокал”, општинската администрација и младите, учесници...

Далбеговци доби нов асфалт, а очекува и нови тротоари

По барање на жителите од село Далбеговци, општина Новаци, асфалтирана е улица во должина од 300 метри која беше целосно оштетена. Согласно програмата за асфалтирање на...

Новаци ќе добие спортска теретана на отворено

Новаци наскоро ќе добие спортска теретана на отворено, која содржи четири справи за вежбање и тоа: кондиционен статичен велосипед, справа за склекови и стомачни,...

По шест илјади денари за секое прваче во Новаци

Градоначалникот на Општина Новаци, Стевче Стевановски денеска беше заедно со првачињата, поздравувајќи ги и посакувајќи им успешен почеток на учебната година. - На првачињата им...

Новаци се надева со нов цевковод да го реши снабдувањето со...

Денеска почна да се гради цевководот за снабдување со вода на селата Бач, Брод, Живојно и Добровени. Проектот чини 27.604.929 денари од кои Општина...

Отворен „Фестивалот на жетвата“ во Новаци

Во присутво на бројни гости, локални жители, четириесеттина изложувачи од кои седум најголеми фирми за земјоделска механизација во Македонија и десетина изложувачи на семенски материјал...

Масовна акција за пошумување во Новаци

Со започнувањето на пролетта денес симболично на 21 март општина Новаци спроведе масовна акција на пошумување. -Денес со цел да го означиме првиот пролетен ден...

Општина Новаци во потрага по инвеститори во Турција

Општина Новаци и турската Општина Беледиуеси имаат многу разлики, но она што е заедничко и за двете е обработливата почва, земјоделието и можностите за...