Ознака: Нил Јанг

„Спотифај“ го испочитува ултиматумот на Нил Јанг да не се пренесува...

Музиката на Нил Јанг е отстранета од стриминг-платформата „Спотифај“, откако пејачот-текстописец се спротивстави неговите песни да се пуштаат на истата платформа што го нуди...

„Спотифај“ го сочува контроверзниот Џо Роган во спорот со Нил Јанг

Платформата за стримување музика „Спотифај“ е во процес на отстранување на музиката на Нил Јанг бидејќи компанијата нема намера да го повлече подкастот на...

Нил Јанг ги продал правата на своите песни за 150 милиони...

Инвестициската компанија „Хипгнозис Сонг Фонд“ ги купила 50 отсто од правата на целиот опус на легендарниот музичар Нил Јанг. За правата на 1.180 песни на...

Нил Јанг го тужи Доналд Трамп

Нил Јанг го тужи американскиот претседател  Доналд Трамп за кршење на авторските права поради употреба на две негови песни во она што уметникот го...

Нил Јанг – последниот бескомпромисен рокенрол-борец

Нил Јанг неоспорно е еден од најголемите и највлијателни луѓе во историјата на рок-музиката. Тој е актуелен музичар и релевантен текстописец уште од времето...

Нил Јанг потврдил дека се оженил со Дерил Хана

Легендарниот пејач и текстописец Нил Јанг(72) потврди дека се оженил со актерката Дерил Хана(57), јави денеска Би-Би-Си. Пејачот jа нарече ѕвездата на романтичната комедија „Сплеш“...

Нил Јанг и Дерил Хана си разменија прстени

Иконата на фолк-рокот, Нил Јанг (72), и глумицата Дерил Хана (52) се венчаа минатиот викенд, далеку од очите на јавноста. Музичарот и познатата глумица...