Ознака: нетанјаху

Нетанјаху: Хамас молеше за прекин на огнот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека лидерите на исламистичкото движење Хамас молеле за прекин на огнот. Тоа е прва изјава на Нетанјаху откако Владата...

Нетанјаху: Турција се претвора во „мрачна диктатура“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанjaху денеска изјави дека Турција со управувањето на претседателот Реџеп Тајип Ердоган се претвора во „мрачна диктатура". Нетанјаху тоа го изјави како...

Нетанјаху: Ќе го спречиме секој обид за нарушување на израелските граници

Израел ќе ги спречи сите обиди за нарушување на своите граници, било од копно, било од воздух, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на средбата...

Сопругата на израелскиот премиер обвинета за проневера

Сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Сара, денеска е обвинета за проневера на државни средства, соопшти израелското Министерство за правда. Сара Нетанјаху е осомничена за...

Спречен план за напад врз Нетанјаху и градоначалникот на Ерусалим

Израелската безбедносна служба Шин Бет денеска соопшти дека спречила напад врз премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху и врз градоначалникот на Ерусалим, Нир Баркат. Според...

Нетанјаху: Иран распоредува опасно оружје во Сирија за напад врз Израел

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини Иран дека распоредува „многу опасно оружје“ во Сирија, со цел да го уништи Израел. - Иран отворено секојдневно повикува...

ЕУ бара докази од Нетанјаху за иранската нуклеарна програма

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини порача дека израелскиот премиер не докажал дека Иран го крши договорот за нуклеарната програма од 2015 година Шефицата на...

Нетанјаху: Потребна е воена акција против Сирија и Иран

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. - Настаните...