Ознака: неработни денови

Неработни денови на почетокот на мај

Министерството за труд и социјална политика, согласно со Законот за празниците соопштува дека 1 мај 2024 година (среда), Денот на трудот е неработен ден...

МОН: Наставата ќе се надомести во работни денови наместо во саботи

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласањето за изборите, 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември...

МОН ги известило училиштата дека неработните денови поради изборите треба да...

Министерството за образование и наука со допис ги известило училиштата дека двете среди (24 април и 8 мај) кога нема да работат поради одржување...

Осум продолжени викенди за сите граѓани во 2024

Во 2024 година македонските граѓани ќе имаат осум продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, осум или се во петок или...

Во Москва започнаа принудните неработни денови

Во Москва започнаа принудните неработни денови, кои, според претходната најава на градоначалникот Сергеј Собјанин, ќе траат речиси недела и половина за да се спречи...

Москва воведува неработни денови поради ситуацијата со ковид-19

Московскиот градоначалник Сергеј Собјанин денеска соопшти дека Москва ќе ги прогласи за неработни деновите од 28 октомври до 7 ноември со цел да се...

Велики петок и понеделник неработни денови

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 17 април...

Путин предлага платени неработни денови до 30 април

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека платените слободни денови во Русија ќе бидат продолжени до 30 април. - Сè уште не го достигнавме врвот на...

Голем дел од Јапонците незадоволни за неработните денови поради абдикацијата на...

Јапонските работници, поради абдикацијата на царот Акихито, кој неделава поради здравствени причини ќе му го отстапи престолот на својот син, би требало да уживаат...