Ознака: непал

Тикток забранет во Непал

Властите во Непал објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата во земјата бидејќи, според нив, „ги нарушува социјалната хармонија и семејните структури“. Како што...

Силен земјотрес го погоди Непал, над 100 загинати

Најмалку 137 луѓе загинаа, а десетици се повредени по земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди западниот дел...

Нема преживеани во најсмртоносната авионска несреќа во Непал

Непалските власти денеска соопштија дека нема преживеани во најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години, иако спасувачките екипи сè уште трагаат по...

Црните кутии од авионот што се урна во Непал пронајдени во...

Спасувачките екипи ги пронашле двете црни кутии од патничкиот авион што се урна во близина на непалскиот град Похара, при што загинаа 68 патници,...

Извлечени 68 тела на загинати во авионската несреќа во Непал

Шеесет и осум тела на загинати се извлечени во Непал по урнувањето на патничкиот авион во градот Похара, соопштија аеродромските власти. Полицијата соопшти дека досега...

Aвионска несреќа во Непал, досега пронајдени 29 тела

Пронајдени се 29 тела на загинати во авионската несреќа во Непал, соопшти полицијата, јави ДПА. Авион со 72 патници се урна денеска во Непал. Авионот...

Во Непал и Индија 48 загинати во монсунските дождови

Во Непал и Индија 48 лица загинаа во монсунските дождови и лизгање на земјиштето, соопштија денеска властите на двете земји. Во западен Непал, 22 лица...

Во Непал исчезна патнички авион со 22 луѓе во него

Авион на приватна компанија со 22 лица исчезна денеска во Непал, соопштија претставници на авиокомпанијата и владата. Малиот авион летал од туристичкиот град Похара, на...

Немири во Непал поради предлогот за американска помош

Владата на Непал денеска на гласање во Парламентот ја претстави спорната американска помош од половина милијарда долари, што предизвика нов судир меѓу демонстрантите и...

Автобус во Непал падна во бездна, загинаа најмалку 28 лица

Најмалку 28 лица загинаа кога автобус во западен Непал излета од патот во бездна, соопштија тамошните власти. Најмалку 15 повредени лица се хоспитализирани, а...