Ознака: наставник

Притворен наставник од Струмица осомничен за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишник осомничен за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило...

Ниту еден наставник нема да остане без работа со новиот план

Реформите не предвидуваат укинување научни дисциплини, туку нов пристап во наставата, наведе Бирото за развој на образованието, додавајќи дека со новиот наставен план ниту...

Дигитален наставник – пресвртница во животот на сите генерации

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности. Дигиталната трансформација...

Макрон ќе го посети местото кадешто беше обезглавен наставник во близина...

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе ги посети предградијата на Париз, каде што беше нападнат и обезглавен наставник од убиец кој извикувал „Алаху Акбар“, јави...

Наставниците се наша национална сила и гордост

Премиерот Зоран Заев заедно со министерката за образование и наука, Мила Царовска, со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ди Џовани и со наставничката Александра Блажевска...

Доколку наставник се зарази од коронавирус, ќе се ангажира негова замена

Министерката за образование Мила Царовска денеска зборуваше за протоколите за заштите од коронавирусот во училиштата и информираше дека доколку наставникот кој држи настава со...

Наставник истепал ученик во основно училиште

Наставник во основно училиште во селото Слатино – тетовско доби кривична пријава за малтретирање во вршење на службата. Како што се наведува од МВР, на...

Наставник од Гостиварско бакнувал ученичка

Гостиварската полиција во попладневните часови на 29 јануари добила пријава од родител од гостиварско село, кој рекол дека неговата малолетна ќерка била заведена од...

Кривична за лице кое со средно образование станало наставник

Полицијата поднесе кривична пријава против Џ.Р.(62) и М.Ш.(55), двајцата од селото Матејче и против Т.Е.(37) од селото Ропаљце, општина Липково, поради злоупотреба на службена...

,,Нова Македонија” трчаше на маратонот во Будимпешта

Наставникот од скопското основно училиште „Панајот Гиновски“ Мартин Поповски, денеска истрча полумаратон во Будимпешта, во маичка со логото на „Нова Македонија“. Дваесет и еден...