Ознака: МРТ

Ковачевски ќе разговара со директорот на МРТ за емитувањето на програма...

Премиерот Димитар Ковачевски планира да закаже состанок со директорот на Македонската телевизија за да се види каков договор е потпишан, како оди сигналот надвор...

Тимот на „Стисни плеј“ ги додели наградите „Македонска музичка константа“

Водејќи се по минатогодишниот празничен концепт, тимот на единствената специјализирана музичка емисија во етерот, „Стисни плеј“, што се емитува на програмата на МРТ, за...

МРТ: Доцна е за повлекување на Андреа, но ќе се разгледува...

Македонската претставничка Андреа Коевска утре ќе настапи во втората евровизиска вечер во Торино, информира Македонската Радио Телевизија (МРТ) откако детално ги разгледала сите аспекти...

МРТ: Ја разгледуваме можноста за повлекување на Андреа од Евровизија

Јавниот сервис ја разгледува можноста за повлекување на нашата претставничка на Евровизија, Андреа Коевска, којашто за време на фотографирањето во Торино го фрли на...

Васил Гарванлиев ќе учествува на „Евровизија“ наспроти реакциите на јавноста

МРТ одлучи Васил Гарванлиев ќе биде македонски претставник на „Евровизија 2021“, што во мај, ќе се одржи во Ротердам, Холандија. Така одлучи Комисијата за утврдување...

Во МРТ формирана комисија што ќе одлучува за судбината на Васил...

Македонската Радио Телевизија (МРТ) оформи комисија која ќе утврдува и одлучува што ќе се случи со нашиот годинашен претставник на „Евровизија“, Васил Гарванлиев. Од...

Емисијата „Седум дена на планетата“ ќе се емитува на МРТ

Во соработка со Министерството за образование, Македонската радио-телевизија, Францускиот институт во Скопје и ТВ 5 монд, емисијата „Седум дена на планетата“ ќе се емитува...

Владата прифати амандмани за предлог-буџетот, повеќе пари за уставните судии и...

Владата денеска на седница го утврди текстот на дополнетиот предлог-буџет за 2021 година, прифаќајќи 18 амандмани кои произлегоа од расправата во собраниските комисии. Од владината...

Детскиот канал на МРТ го привлече вниманието на најмладите гледачи

Специјализираниот канал за детска програма на Македонската радио-телевизија - МРТ 5, од минатата недела, почна да ја емитува својата програма. Овој нов предизвик за МРТ,...

Нови канали на МРТ

Македонската радио-телевизија почнува со емитување четири нови телевизиски канали, и тоа: МТВ 2 - МТВ 5 - специјализиран канал за детска програма, МТВ 3...