Ознака: Монаси

Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

По одлуката на Вселенската патријаршија да го признае канонскиот статус на Охридската Архиепископоија во прва официјална посета на Бигорски манастир престојуваат монаси од Света...

„Та Неа“: На Света Гора од ковид-19 починале најмалку 40 монаси

Од вкупно 1.800 монаси на Света Гора, најмалку 40 починале од ковид-19, околу 1.000 се разболеле, а само 500 се вакцинирани, пишува грчкиот весник...

Моштите на Свети Климент биле украдени од грчки монаси!

Во писмото, пишувано во Охрид на 25 февруари 1846 година, упатено до Виктор Иванович Григорович, професор на Казанскиот универзитет, кој пролетта во 1845 година...

Гетсеманската градина (1)

Беше тоа ледената слика-визија за пропаста на светот, визија-знак дека е напукната неговата оска и дека до Армагедон, или Армакедон, сеедно, во бездна ќе...

Најстариот манастир во Скопје оживува со монаси

Засега е обновен само еден конак и во него се сместени еден монах и четворица искушеници. Целта е негова целосна обнова и воспоставување машки...

Подгорица ќе протера српски монаси и свештеници

Црна Гора планира да протера над 30 монаси и свештеници на СПЦ со нивните членови на семејствата. Ова, како што пишуваат „Новости“, ќе биде...

Грчките монаси од Света Гора не го прифаќаат Договорот од Преспа

Света Гора смета дека признавањето на македонскиот јазик и македонската националност од страна на грчката држава е „непочитување на историјата и вистината и предавство...

На Христовото воскресение примете светлина

Монасите и монахињите на Бигорскиот манастир и на манастирот „Св. Ѓорѓи Победоносец“ од дебарското село Рајчица, со голема љубов, учествуваат на богослужбите, а потоа...