Ознака: министри

Алијанса: Албанците за прв пат ќе добијат само четири министерски места

Алијанса за Албанците денеска, преку партиско соопштение, предупредува дека во Македонија ќе се случи биде политичко-институционално егзекутирање на Албанците, бидејќи во новата влада само...

Земјите од Г7 ќе ја зајакнат украинската воздушна одбрана, договорија министрите

Земјите-членки на групата Г7 се решени да ја зајакнат воздушната одбрана на Украина, изјавија нивните министри за надворешни работи кои се собраа на состанокот...

Џафери: Професионалноста на Меџити и Алиу не е спорна, законски не...

Според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зошто е предложено разрешувањето на министрите...

АА предлага нови министерски кандидати на местата на Меџити и Алиу

Алијансата за Албанците попладнево преку соопштение до медиумите објави дека одлучила да предложи нови кандидати за министри за здравство и за информатичко општество и...

ДУИ нема да гласа за предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за министри во...

Пратениците на Демократската унија за интеграција нема да ги поддржат предлозите за министри во техничката влада кои ќе бидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, потврдија...

Министрите од регионот потпишаа изјава за борба против корупцијата

Министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора, на маргините на 30. Министерски самит на ОБСЕ во...

Министрите на ДУИ ги потпишаа оставките и ги доставија до премиерот...

Сите министри од редовите на Демократската унија за интеграција (ДУИ), односно првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за надворешни работи Бујар Османи, министерот за економија...

Али Ахмети: Сите министри на ДУИ поднесоа оставки до премиерот Ковачевски...

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, упатил јавно писмо до премиерот Димитар Ковачевски, во кое вели дека министрите и функционерите на ДУИ поднесуваат оставки. Како...

Нова министерстка тројка ќе убедува за уставни измени

По тројката шефови на дипломатии на Австрија, Чешка и Словачка, кои минатата недела беа во Скопје, за да лобираат за уставни измени, денеска во...

Ласовска: Таравари со гласовите на ВМРО-ДПМНЕ стана градоначалник на Гостивар

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, на собраниската дебата за разрешување на министрите од редовите на Алтернатива, рече дека овој Арбен Таравари кој сега сака...