Ознака: минерали

Петте најважни минерали што треба да ги внесувате секој ден

За да се увериме дека внесуваме доволно минерали во телото, најважно е да јадеме многу темнозелен листен зеленчук. Различни житарки се исто така богати...

Десет супер причини да изедете една рака капини

Неверојатните капини по кои честопати посегнувавме како деца, покрај освежувачкиот ефект, имаат големо влијание и врз нашето здравје. Тие се богати со витамини и...

Дудинката – неправедно запоставено овошје

Иако ја нема во продавниците и на пазарите, дудинката е вкусно и здраво овошје, кое е неправедно запоставено. Порано речиси во секој двор можеше...

Црешите имаат богат нутритивен, но и антиоксидативен состав

Сезоната на црешите е во полн ек! Оваа суперхрана содржи низа соединенија со позитивно дејство за нашето здравје. Освен што се богати со антиоксиданти,...

Со стругање на карпите, роверот на НАСА откри нешто што луѓето...

Роверот на НАСА, „Персеверенс“, за време на прекин на врската со Земјата поради соларно затемнување во октомври доби краток но заслужен одмор. Сега роверот...

Смоквата е коктел од витамини и минерали

Смоквата е позната уште од библиските приказни. Според списите и цртежите, може да се заклучи дека уште во античко време се користела во исхраната,...

Кајсијата e ризница на витамини и минерали

Кајсиите содржат витамин Ц, витамин А, витамини К, Б1, Б2, Б3, Б6, Е, како и минерали: калиум, калциум, бакар, железо, магнезиум, манган, фосфор и...

САД го губат чекорот во обидот за наоѓање замена за кинеските...

Покрај новите закони, Вашингтон нема да обезбедува клучни минерали потребни за одбраната, високата технологија и енергетскиот сектор Автори: Кит Џонсон, Роби Грамер Форин полиси Зголемените тензии со...

Брокула – витаминска бомба

Брокулата е зеленчук што асоцира на мало дрво. Се наоѓа во групата зеленчуци како што се зелката, карфиолот и прокељот. Таа е витаминска бомба....

Кокос – здравствените придобивки од него

Кокосот е големо дрво што расте во тропските предели. Кафените, цврсти лушпи го штитат кокосовото месо внатре. Во последно време на големо се користат...