Ознака: мечкин камен

Бев среќен и горд што фотографијата молскавично се ширеше и...

Бобан Кошинов ја сними најмладата учесничка на Илинденскиот марш, Андреа Данаиловска (13), на Мечкин Камен во Крушево Празнувањето на Илинден годинава, меѓу другото, ќе биде запаметено...

Поклон за илинденците на Мечкин Камен, граѓаните сакаат достојна почит за...

Бројни делегации, од државните институции, од дипломатскиот кор во земјава, на политички партии, здруженија денеска на Мечкин Камен положија цвеќиња и се поклонија пред...

Џафери од Мечкин Камен: Време е за разум и одговорност, да...

Европската идеја од пред 120 години од Крушевскиот манифест за слобода, обединување и просперитет е веќе на дофат. Сега, како што ви е, верувам,...

Џафери од Мечкин Камен: Време е за разум и одговорност, да...

Европската идеја од пред 120 години од Крушевскиот манифест за слобода, обединување и просперитет е веќе на дофат, порача денеска од Мечкин Камен претседателот...

ВМРО-ДПМНЕ го напушти чествувањето на Мечкин Камен без да го проследи...

Делегацијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ го напушти чествувањето за Илинден на Мечкин Камен без да го проследи обраќањето на премиерот Димитар Ковачевски. Како што изјави...

Прослава на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Денеска се празнува 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република,...

Сите заедно на Мечкин Камен, ама без говор

Нов концепт на претседателот Пендаровски за национално помирување и одбележување на Илинден Претседателот Стево Пендаровски годинава нема да одржи говор на чествувањето на празникот Илинден...

Мисовски: Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна...

Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна иднина, изјави потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, кој ја претставуваше собраниската делегација на Мечкин...

Какви пораки упатија политичарите за Илинден?

Оцените се дека пораките на водечките политичари беа насочени кон потсетување на минатото, но и кон трасирање на патот кон европската иднина на Македонија Обединувањето,...

Кичевската коњаница „Манастир Пресвета Богородица Пречиста“ тргна на Илинденскиот марш

По петти јубилеен пат, кичевската коњаница „Манастир Пресвета Богородица Пречиста“ тргна на Илинденскиот марш, од манастирот чие име и го носи и по шестдневен...