Ознака: метју палмер

Ескобар доаѓа на Балканот

Стејт департментот сака да ги засили позициите во регионот Белата куќа со именувањето на Габриел Ескобар за водач на балканскиот дипломатски тим се обидува да...

Заев: Со Рикер сме согласни дека за некои прашања не може...

Премиерот Зоран Заев и вршителот на должноста помошник државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт Департментот на САД, Филип Рикер, денеска во Охрид...

Стартот на преговорите со ЕУ не смее повеќе да се одложува

Рикер и Палмер на средба со Османи во Охрид Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Охрид се сретна со Филип Рикер, помошник државен...

САД се разочарани што Скопје и Тирана не ги почнаа преговорите...

САД се разочарани што прашањето за отворање на првите меѓувладини конференции за Северна Македонија и Албанија не беше решено, наспроти силното застапување и разумните...

Палмер смета дека е важно е да се забрза пристапувањето на...

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик-помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Метју Палмер на...

Палмер: Има момент на итност за почеток на преговорите меѓу Македонија...

Неопходно е итно да се одржи меѓувладината конференција за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија, изјави американскиот заменик-помошник државен...

Мицкоски телефонски разговарал со Палмер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, имаше телефонски разговор со заменикот помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, при што разговараше за...

Палмер: Американскиот пристап кон Западен Балкан нема да се смени

САД се посветени на партнерство со земјите од Западен Балкан и на нивната европска перспектива, а тој пристап нема да се промени, изјави Метју...

Метју Палмер: По победата над коронавирусот, брзо враќање на граѓанските слободи

Заменик-помошникот на државниот секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Метју Палмер, рече дека по пандемијата на коронавирусот, секаде треба да следува...

Спасовски – Палмер: Реформите најавуваат позитивна одлука на ЕУ за преговори

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, на маргините на Самитот за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој во Лондон, се сретна со специјалниот...