Ознака: Менхетен

Кривичниот суд на Менхетен пресуди, Трамп ќе мора да плати казна...

Судијата Хуан Меркан пресуди дека компанијата на поранешениот американски претседател Доналд Трамп мора да плати казна од 1,6 милиони долари откако беше осудена за...

Тинејџери се спасија од пожар спуштајќи се низ олукот од зградата

Во Големиот пожар кој избувнал во станбена зграда на Менхетн во Њујорк, 13-годишно момче и 18-годишна девојка успеале да се спасат од пожарот спуштајќи...

„Везилка“ и „Тешкото“ одекнаа на Менхетен

По повод 80-годишнината од Денот на востанието на македонскиот народ, 30 години независност на Република Македонија и 100 години од раѓањето на македонскиот поет...

Џеф Безос купи уште еден стан на Менхетн за да создаде...

Џеф Безос го проширува својот станбен имот на Менхетн, купувајќи уште еден стан за 16,13 милиони долари во 24-катна зграда Century Condominium спроти Медисон...

Менхетен во мрак, над 180 илјади луѓе останаа без струја

Поради прекин во електричната енергија, голем дел од Менхетен остана во темнина разно изутринава. Десетици илјади луѓе во другите населби во Њујорк сè уште...

Њујорк ќе отстрани споменик на Рузвелт поради расистички контекст

Њујорк денеска соопшти дека ќе ја отстрани статуата на 26-от американски претседател на САД, Теодор Рузвелт, од Менхетн поради неговите ставови кои се сметаат...

Импровиризана мртовечница за починати од коронавирусот поставена пред болница во Њујорк

Работниците во воени униформи вчера подигнаа импровизирана мртовечница пред болницата „Белви“ на Менхетен за да се справат со потенцијалниот бран жртви на коронавирусот, објави...

Откриени мрачните тајни од озлогласеното дувло на Епстајн

Луксузната вила на Џефри Епстајн во Њујорк била сексуално дувло каде што тој ги злоставувал неговите малолетни жртви. Во зданието се пронајдени голем број...