Ознака: матуранти

Повеќе од 540 лица во карантин поради забава на матуранти во...

Најмалку 540 луѓе се во карантин во главниот град на Норвешка, Осло, по избувнувањето на жариште поврзано со традиционална прослава на матуранти кои се...

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот на наставата во периодот од 6 до 12 февруари, како што соопшти вечерва Сојузот на средношколци. Ваквата одлука е донесена...

Продолжува бојкотот на матурантите

Сојузот на средношколци најави дека бојкотот на наставата од страна на матурантите продолжува и денеска. Тие ги повторија тврдењата дека над 70 отсто од матурантите...

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат неприфаќањето на нивните барања...

Орбан им посака среќа на матурантите со мапа на Голема Унгарија

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на Фејсбук објави честитка за матурантите кои „пишуваат историја“. Но, тоа не е обична честитка, туку мапа на Голема Унгарија....

Матурантите утре полагаат странски јазик

ДРЖАВНА МАТУРА Од утре (сабота) матурантите во Македонија ќе полагаат екстерни испити што се дел од државната матура, која е услов за упис на факултет. Во...

Приведени тринаесет матуранти во Загреб

Во Загреб денеска за време на манифестацијата „норијада“, на која учениците го одбележуваат завршувањето на средното училиште, дошло до инциденти поради коишто биле приведени...

Со оро и песна кичевските матуранти го завршија последниот училишен ден

Со денешната веселба, кичевските матуранти го завршија и последниот училишен ден како средношколци. Тие најпрво во дворот на гимназијата со развиорени знамиња придружувани од...

Матуранти и туристи, внимателно во Солун

Слаткото задоволство од шопингот понекогаш може да се претвори во вистински кошмар, кога во големите шопинг-центри и во метежите при купувањето, оние што се...

Есејот и граматиката – најтешки за матурантите

Професорите во училиштата за средно образование одржуваат дополнителна и консултативна настава за учениците што доаѓаат и прашуваат како да го совладаат она што не...