Ознака: матуранти

Приведени девет матуранти кои пиеле и дивееле во Загреб

Девет матуранти се приведени за време на вчерашната традиционална прослава на Денот на загребски матуранти. Полицијата соопшти дека тие се приведени поради кршење на јавниот...

Хани, бал е пред портите!

Деновиве многумина ги раздени вревата на матурантите, надежниот глас на земјата, поточно единствената надеж. На плоштадите се одигра матурскиот бал, точно напладне. Изборот на...

Матурантите танцуваа и дадоа заклетва за ненасилство

Скопските матуранти од 16 средни училишта точно напладне на Градскиот плоштад го одиграа својот танц квадрил и со тоа ја заокружија годинешната Матурска парада....

Кичевските матуранти со оро и песна во центарот на градот ја...

Последниот ден од оваа учебна година, последна како средношколци, кичевските матуранти го завршија со оро и песна на градскиот плоштад. Тие во придружба на...

Матурантите традиционално одиграа квадрил, со звуците на Штраус

Со дадена заклетва за ненасилство и со звуците на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“ денеска точно напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје околу илјада...

Матурантите денеска играат квадрил на плоштад „Македонија“

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2018“ ќе се одржи денеска на пладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално матурантите танцуваат квадрил. Освен во Скопје, годинава...

Матурска парада 2018 – најубавата претстава под отворено небо

Годинешната матурска парада ќе се одржи на 18 мај, точно напладне, во Скопје на плоштадот Македонија, посочи Елизабета Кузмановска од Дирекцијата за култура и...