Ознака: матуранти

Нова трагедија во Белград: Двајца матуранти се удавија на Ада Циганлија

Припадници на српското МВР, Нуркачката единица на Жандармеријата, од езерото на Ада Циганлија во Белград извлекле тела на две шеснаесетгодишни деца, јави дописникот на...

Од штрајкот во ДИЦ засегнати 16.620 матуранти, апели да се најде...

За помалку од еден месец, 27 мај, 15 620 средношколци кои се пријавиле да полагаат државна матура треба да бидат тестирани по првиот екстерен...

МОН ќе воведува систем за кариерно следење на матурантите од средните...

Министерството за образование и наука, во насока на подигнување на степенот на вработливост кај младите, започнува процес на воспоставување на систем за следење на...

Ќе бидат прифатени барањата на матурантите што имаат законска основа, истакна...

До крајот на неделава или на почетокот на идната ќе имаме конкретен одговор кој ќе биде во насока на тоа што има законска основа...

Протестираа матурантите од ОДАС – ќе бидат примени во МОН за...

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците и студентите (ОДАС) попладнево ќе има средба во Министерството за образование и наука за да го претстават...

Без свидетелски списи нема академски уписи

И покрај информацијата дека „свидетелствата за учениците на кои им се потребни за упис во средно, односно високо образование се веќе доделени“, во нашата...

Матуранти од повеќе генерации во еден глас ги пееја песните на...

Концерт за паметење во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје Сите членови на „Меморија“ и овој пат ја истурија сета своја позитивна енергија врз многубројната публика...

Ќе се продолжи рокот за полагање на проектната задача за матурантите,...

Оние околу 1.600 матуранти кои не го положиле делот од државната матура што се однесува на проектната задача, ќе имаат можност тоа да го...

Да се адаптира или да не се полага државната матура –...

Лука Павиќевиќ, претседателот на Сојузот на средношколци вели дека тимовите на сојузот ќе ги искористат денешниот и утрешниот ден да соберат и предлози и...

По штрајкот ќе се крати материјалот или ќе се учи по...

Голем проблем имаат учениците кои веќе се примени на странски универзитети. Тие до 10 јули треба да ги достават документите до факултетите во странство,...