Ознака: марк закерберг

Марк Закерберг во „Мета“ ја применува стратегијата на Илон Маск

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со отпуштање вработени, соопшти извршниот директор Марк Закерберг пред стотици раководители, пишува „Волстрит џурнал“. Според њујоршкиот весник, се...

Промашувањата на „Мета“ ги олеснуваат џебовите на Закерберг

Марк Зукерберг се соочува со загуба од 24 милијарди долари од неговото богатство во една од најголемите дневни загуби, откако приходите на компанијата „Мета“...

Некогаш ветувачката Либра мораше да згасне за критовалутите да опстанат

Дигиталната валута на „Фејсбук“ позната како Дием (првично како Либра), некогаш видена како сила која може да ја подрие финансиската стабилност и да им...

Ребрендирањето е последниот тунел за бегство за Закерберг од контроверзиите

Компанијата на Марк Закерберг „Фејсбук“, се ребрендираше и го избра новото име „Мета“. Промената предизвика бурни реакции кај корисниците на социјалните мрежи, а истовремено...

Закерберг откри како ќе изгледа иднината на метаверзумот

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг претстави серија нови концепти насочени кон метаверзумот со кој социјалната мрежа се ребрендира. „Фејсбук“, сега познат како „Мета“, го...

Може ли да се замисли живот без Фејсбук?

На почетокот на неделава видовме дека Фејсбук не е непобедлив. Документите и сведоштвата од новиот укажувач ја „напукнаа“ компанијата одвнатре. А социјалната мрежа и...

Закерберг ги негираше обвинувањата, соочувајќи се со можноста за ново сослушување

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг, ги негираше обвинувањата на новиот укажувач дека неговата компанија дава приоритет на профитот, наместо безбедноста на корисниците, дека...

Се трупаат проблемите на Закерберг

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг, веројатно ја има една од најлошите недели во неговиот живот, а допрва е само вторник, пишува „Блумберг“. Тоа...

Шестчасовното помрачување на империјата на „Фејсбук“ останува неразјаснето

Социјалните платформи на компанијата „Фејсбук“ вчера претрпеа голем пад во траење од околу шест часа. Околу 2,7 милијарди корисници останаа без пристап до нивните...

Закерберг ги чувствува последиците од падот на социјалните мрежи

Поради падот на Фејсбук, Инстаграм и Вацап, богатството на Марк Закерберг, се намали за повеќе од шест милијарди долари за неколку часа, пишуваат светските...