Ознака: мандат

Функционерскиот мандат алатка за лично богатење?!

Законот за потекло на имот никако да профункционира Законот за потекло на имот беше најавуван уште пред година и половина, но ниту се донесе, ниту...

Три бугарски партии подготвени за третиот мандат, одлуката е на Радев

БСП за Бугарија, Има таков народ и Демократска Бугарија се подготвени да го добијат третиот мандат и да се обидат да формираат нова бугарска...

Вториот мандат на Макрон како вовед во крајот на макронизмот

Макронизмот беше лабаво дефиниран како прогресивен, проевропски и проделовен, едвај политичка визија, повеќе избор и мешање позиции. Слабите резултати на француските парламентарни избори го...

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска...

Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе и го врачи првиот мандат за формирање нова влада на најголемата политичка групација во Народното собрание „Продолжуваме со...

Ковачевски го доби мандатот, почнува со формирање на новиот владин состав

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за состав на новата влада на новоизбраниот лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски. - Од денес почнувам...

Пендаровски ќе му го врачи мандатот за состав на нова Влада...

Претседателот Стево Пендаровски ќе му го врачи мандатот за состав на нова влада на Димитар Ковачевски, во 13 часот во претседателската „Вила Водно“, откако...

Радев му го врачи мандатот на Кирил Петков

Бугарскиот претседател, Румен Радев, му го врачи мандатот за формирање на нова бугарска Влада на Кирил Петков, копретседател на победничката партија на изборите од...

Продолжен мандатот на специјалниот претставник за Бугарија, Владо Бучковски

Продолжен е мандатот на Владо Бучковски како специјален претставник нa македонската влада за Бугарија. На предлог на Комисијата за именување, на денешната седница проф. д-р...

Лукашенко ѝ нуди на ЕУ крај на кризата во замена за...

Естонската министерка за надворешни работи Ева-Марија Лимец тврди дека белорускиот претседател Александар Лукашенко ѝ ветил на Европската унија дека ќе стави крај на бегалската...

Русија: Војниците на САД немаат легален мандат да останат во Сирија

Руската амбасада во Вашингтон објави во пост на Твитер дека американските војници немаат законски мандат да останат во Сирија реагирајќи на твитот на официјалниот...