Фото: Фејсбук/Катерина Сакеларопулу

Претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу, му го додели мандатот за формирање Влада на претседателот на Судот на ревизори, Јоанис Сармас, кој го прими и утре ќе положи свечена заклетва, а потоа ќе формира преодна Влада што ќе има една единствена цел, да ја одведе земјата на избори на 25 јуни, јави дописничката на МИА од Атина.

На средбата, Сакеларопулу објасни дека по лидерската средба претпладнево на која и формално беше констатирана неможноста за формирање влада, стигна до последната одредба согласно Уставот, односно решението на преодна, службена Влада.

-Веќе им соопштив на лидерите на политичките партии дека имам намера да Ве предложам Вас од тројцата претседатели на Врховните судови и да Ви го доверам мандатот да формирате Влада која ќе ги спроведе изборите, рече грчката претседателка.

Претседателот на Судот на ревизори ѝ се заблагодари на Сакеларопулу и рече дека претставува голема чест за него.

-Имам уставна обврска да прифатам, а воедно е и моја должност како граѓанин, истакна Сармас.

Новиот грчки премиер, кој ќе биде на чело на преодната, службена Влада, утре ќе положи свечена заклетва, по што се очекува да биде соопштен и владиниот состав