Ознака: мандат

Спасовски: Оставам наследство кое ќе служи како солидна основа за идните...

Затворајќи го ова поглавје, сметам дека оставам наследство кое ќе служи како солидна основа за идните успеси, објави на неговиот фејсбук-профил поранешниот министер за...

Пендаровски му го врачи мандатот на Џафери

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот на Талат Џафери за состав на преодната влада која ќе функционира до изборот на новата влада...

Имаат ли корелација европските знаменца со нов претседателски мандат

Симптоматично е зошто во овој момент претседателот Пендаровски се сети дека законите што се носат по скратена постапка и без поширока општествена дебата ги...

Нов мандат за Бислимоски како Претседател на Регулаторна комисија за енергетика

Марко Бислимоски доби поддршка од пратениците за втор мандат за претседател на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален...

Претседателот на Судот на ревизори, Јоанис Сармас, го доби мандатот за...

Претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу, му го додели мандатот за формирање Влада на претседателот на Судот на ревизори, Јоанис Сармас, кој го прими и...

„Доживотен мандат за Павле Трајанов“

Дали „доживотен мандат за Павле Трајанов“ е дискредитација, дали е нелегитимно некој да биде избиран во парламентот повеќе мандати и дали тоа важи и...

Верфициран мандатот на новата пратеничка Даниела Стојановска – Пановска

Професорката во средно училиште Даниела Стојановска – Пановска од СДСМ е нова пратеничка во Собранието, чиј мандат и беше верифициран на денешното продолжение на...

Радев утре ќе го врачи третиот мандат на „БСП за Бугарија“

Бугарскиот претседател Румен Радев утре претпладне ќе ѝ го додели мандатот за состав на нова влада на политичката партија „БСП за Бугарија“. Првиот мандат беше...

Радев го врачи вториот мандат за формирање бугарска влада на „Продолжуваме...

Бугарскиот претседател Румен Радев го врачи вториот мандат за формирање влада на Николај Денков, номиниран за премиер од „Продолжуваме со промената“, јави дописникот на...

Радев по Нова година повторно ќе го врачи мандатот за формирање...

Претседателот на Бугарија, Румен Радев најави дека по Нова година ќе и го предаде вториот мандат за формирање влада на втората по големина партија...