Ознака: мандат

Донесен е закон што на Путин му овозможува нов претседателски мандат

Руската државна дума на пленарна седница го усвои законот со кој меѓу другото му дава право на сегашниот лидер на Русија, Владимир Путин, повторно...

Хоџа: Стратешки ги решаваме предизвиците за развој на земјоделството

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, денеска на прес-конференција во Владата ги презентираше постигнатите резултати во првите сто дена од неговиот мандат. Тој...

Мандатот на Бучковски ќе трае една година

Експремиерот Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на нашата земја за Бугарија во времетраење од една година, образложија од Владата. Оттука велат дека целта за...

Вториот мандат на Зоран Заев

Не е доволно само да се викаш Зоран Заев. Треба навистина да си Зоран Заев за да бидеш убеден дека новата влада под негово...

Јагода Шахпаска ја презеде функцијата министер за труд и социјална политика

Во Министерството за труд и социјална политика денеска се изврши примопредавање на функцијата министер за труд и социјална политика. Новоименуваната министерка Јагода Шахпаска ја презеде...

ВМРО-ДПМНЕ размислува да поднесе иницијатива до Уставен за мандатот на Заев

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на прес конференција изјави дека партијата размислува да поднесе уставна иницијатива во однос на врачувањето на мандатот на лидерот...

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада. - Честитки до Зоран Заев...

Мицкоски ќе бара објаснување од Пендаровски по кој критериум му доделил...

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и дел од пратеничката група попладнево ќе се упатат кон канцеларијата на претседателот Стево Пендаровски за да проверат...

Пендаровски му го предаде на Заев мандатот за составување нова влада

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во Вилата Водно му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Церемонијата се случи...

Заев напладне ќе го добие мандатот за нова влада

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Од Кабинетот на...