Ознака: мандатар

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба...

Започна да тече рокот од 20 дена за формирање Влада на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера го доби мандатот за состав на Влада од претседателката Гордана Сиљановска Давкова, со што и официјално почна да...

ВИДЕО: Мицкоски мандатар за состав на влада

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска му го додели мандатот за формирање Влада на претседателот на ВМРО - ДПМНЕ Христијан Мицкоски, чија партија на парламентарните...

Ковачевски избран за мандатар на идната Влада

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски соопшти дека на вечераниот Централен одбор на СДСМ ја добил довербата да биде мандатар на идната Влада. - За мене...

Еден ден до кандидати за нови министри, три дена до нов...

По минатонеделното констатирање на оставката на Зоран Заев од премиерската функција, во Парламентот, почнаа да течат роковите за за формирање нова Влада во Македонија....

Ана Брнабиќ е новиот мандатар кој ќе ја состави Владата во...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека донел одлука Ана Брнабиќ да биде мандатар за состав на новата Влада на Србија. - Не можам да...

Спасовски: Ќе ги преземеме сите мерки за фер и демократски избори

Ве уверувам дека како влада ќе ги преземеме сите неопходни мерки, ќе имаме конекција со сите релевантни институции за организација на предвремените парламентарни избори....

Словенечкиот претседател нема кому да му довери мандат за состав на...

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска го информираше Парламентот дека нема да номинира ниту еден кандидат за состав на влада, бидејќи ниту една партија...