Ознака: ЛОИ 2024

Париските знаменитости стануваат спортски арени за ЛОИ 2024

Отворање на Сена, одбојка под Ајфеловата кула, кошарка 3х3, брејкденс, велосипедизам и скејтбординг на плоштадот „Конкорд“, мечување и таеквондо во Големата палата... се некои...

ИОК издвои 12 од најголемите спортисти во пресрет на ЛОИ 2024

Во изборот на Интернационалниот олимписки комитет на спортски титани што се подготвуваат да заблескаат во Градот на Светлината се Симон Бајлс, Леброн Џејмс, Шакари...

Борачот Егоров и џудистот Шерифовски патуваат во Париз

Претходно настап на ЛОИ 2024 обезбедија стрелачката Анастасија Мојсовска, таеквондистката Милијана Рељиќ и атлетскиот маратонец Дарио Ивановски МАКЕДОНИЈА ЗАСЕГА СО ПЕТ УЧЕСНИЦИ НА ЛОИ 2024 Македонија...

Спортистите се соочуваат со ризици од топлина на ЛОИ 2024?

Извештајот на еколошките здруженија, кој ги разгледа податоците од изминатите сто години откако Франција беше домаќин на Игрите во 1924 година, покажа дека температурите...

Македонија засега има тројца учесници на ЛОИ 2024

Анастасија Мојсовска ќе се натпреварува во стрелаштво (28 јули), Милијана Рељиќ ќе настапи на турнирот во таеквондо (натпреварите се од 7 до 10 август),...

Во Париз претставени надреалистички постери

Тие ги илустрираат главните историски споменици во Париз, како што се Ајфеловата кула, Триумфалната капија и Големата палата ВО ПРЕСРЕТ НА ЛОИ 2024 Со знак на...

Идната недела нова продажба на билети и објавување на медалите за...

ВО ПРЕСРЕТ НА ИГРИТЕ ВО ПАРИЗ На помалку од шест месеци до почетокот на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз е најавена нова „фаза за...

Продадени се 90 отсто од билетите за ЛОИ 2024

Имавме повеќе од еден милион билети по цена од 24 евра, повеќе од четири милиони билети по 50 евра или поевтини, рече извршниот директор...

За ЛОИ 2024 веќе се продадени 7,2 милиони билети

До крајот на ноември во продажба треба да бидат пуштени уште околу 400.000 билети, а организаторите на Игрите се надеваат дека ќе бидат продадени...

Остана уште теоријата

По поразите од Израел и од Естонија, Македонија денеска го игра последниот меч во Талин, против Чешка (15 ч.) КОШАРКА - ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛОИ 2024 Шансите...