Леброн Џејмс - Фото: ЕПА
Новак Ѓоковиќ – Фото: ЕПА

Во изборот на Интернационалниот олимписки комитет на спортски титани што се подготвуваат да заблескаат во Градот на Светлината се Симон Бајлс, Леброн Џејмс, Шакари Ричардсон, Леон Маршанд, Кларис Агбегнену, Елиуд Кипчоге, Арманд Дуплантис, Сун Јингша, Неерај Чопра, Рејса Леал, Новак Ѓоковиќ и Ариарне Титмус

Олимписките игри се спортски спектакл како ниту еден друг, обичните спортисти ги претвора во национални херои, прваците во познати личности и генерациските таленти во легенди, пишува Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Многу од најреномираните светски спортисти ќе ги прекинат своите професионални сезони и ќе ги откажат плановите за летен одмор за да настапат на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз, а ИОК објави избор на спортски титани што се подготвуваат да заблескаат во Градот на Светлината.

 • l Симон Бајлс е во обид за златно враќање. Четирикратната олимписка шампионка Симон Бајлс ќе се врати на ЛОИ со незавршена работа на ум. По ЛОИ во Токио во 2021 година таа ќе се обиде да ја покаже својата издржливост пред светот со тоа што уште еднаш ќе ја освои индивидуалната титула за жени во повеќебој. Со 30 медали од светските првенства зад нејзиното име, таа можеби ќе ја има потребната биографија за да направи незаборавно враќање на ЛОИ во Париз годинава, пишува ИОК.
 • l Кралот Џејмс ја бара третата олимписка круна. Американската кошаркарска суперѕвезда Леброн Џејмс четврти пат ќе игра на ЛОИ. Четирикратниот шампион во НБА ќе ги здружи силите со играчи како Стеф Кари и Кевин Дурент со надеж дека ќе ја предводат репрезентацијата на САД до нивниот 17-ти олимписки златен медал во кошарка за мажи.
 • l Шакари Ричардсон ги предводи спринтерските ѕвезди во Париз. Олимпискиот дебитант Шакари Ричардсон ќе отпатува во Париз со визии на златни медали. Американската спринтерка ќе се обиде да ги победи атлетичарките како Шели-Ен Фрејзер-Прајс од Јамајка до олимписка титула на 100 метри, а другата спринтерска сензација на Јамајка, Шерика Џексон, ќе бара доминација и на 100 и на 200 метри во Париз. Сите тие ќе го бркаат светскиот рекорд на Флоренс Грифит Џојнер на 100 метри за жени (10.49 секунди), а американскиот спринтер Ноа Лајлс ќе се обиде да биде брз како молња на 100 и на 200 метри за мажи, пишува ИОК.
 • l Петкратниот светски шампион Леон Маршанд сигурно нема да има недостиг од поддршка во париската арена додека се обидува да го продолжи своето доминантно владеење над мешаните пливачки трки. Тој го држи светскиот рекорд на 400 метри мешано и ќе се надева дека ќе ја израдува домашната публика со неговото мајсторство во сите четири дисциплини, слободен стил, градно, грбно и делфин, додека се обидува да стави крај на 12-годишната суша на Франција за златен медал во базенот.
 • l Кларис Агбегнену оди на злато на домашен терен. Олимписката шампионка од Токио, Кларис Агбегнену, е титан во џудо во категоријата до 63 килограми. Таа освои седум титули на ИЏФ гранслем-турнирите само во Париз. Таа исто така има шест индивидуални светски титули, пет европски трофеи и еден златен медал во мешан тим на ЛОИ. Златниот медал на ЛОИ 2024 ќе го зацврсти нејзиниот легендарен статус во француското џудо, со што ќе стане најодликувана џудистка во историјата на Олимписките игри, пишува ИОК.
 • l Елиуд Кипчоге го брка историскиот хет-трик во маратон. Двократниот олимписки шампион Елиуд Кипчоге веќе се смета за еден од најголемите маратонци на сите времиња, но во Париз тој ќе има можност да постигне нешто посебно: да победи на олимпискиот маратон во три последователни пригоди. Кениската суперѕвезда сега е изедначена со етиопската легенда Абебе Бикила и со Германецот Валдемар Сиерпински за најмногу олимписки победи во маратон, пишува ИОК.
 • l Дуплантис се подготвува да надлета над Париз. Арманд Мондо Дуплантис се најде во центарот на вниманието на ЛОИ во Токио, прескокнувајќи 6,02 метри за златниот медал во скок со стап за мажи. Неговата победа го издигна до поголеми височини, физички и метафорички. Шведското чудо во скок со стап сега е по двапати светски првак во сала и на отворено. Тој го држи светскиот рекорд од 6,24 м и се приближи до 6,25 м во натпреварите сезонава. Кој знае какви височини ќе постигне во Париз, пишува ИОК.
 • l Кина никогаш не загубила во пинг-понг за жени на ЛОИ. Светскиот рекет број еден Сун Јингша ќе се обиде да ја одржи низата во Париз. Како актуелна светска шампионка, таа ќе патува во Париз како фаворитка за златниот медал и ќе се обиде да се надоврзе на низата победи што ги вклучува финалето на ВТТ лани, Азиските игри во 2022 година и два турнира на шампиони на ВТТ во 2024 година, пишува ИОК. Младинскиот олимписки шампион од 2018 година, исто така, ќе учествува во екипниот настан, заедно со олимпискиот шампион од Токио, Чен Менг, и светскиот првак од 2021 година, Ванг Манју.
 • l Индискиот олимписки шампион Неерај Чопра се враќа на ЛОИ откако го освои златото во фрлање копје на ЛОИ 2020. Светскиот шампион од 2023 година ќе бара да ја одбрани својата олимписка титула пред илјадници гледачи на „Стад де Франс“, додека ја брка границата од 90 метри.
 • l Тинејџерската сензација на скејтборд од Бразил, Рејса Леал, ќе се обиде да ги импресионира судиите и обожавателите со нејзините напредни изведби за време на женскиот уличен натпревар во Париз. Наречена „мала самовила“ како млад скејтер, таа ќе се обиде да создаде свој магичен момент во Париз. Сепак, таа нема да биде единственото тинејџерско чудо од дете, бидејќи Британката Скај Браун сака да го надгради својот бронзен медал од Токио, пишува ИОК.
 • l Новак Ѓоковиќ петти пат ќе настапи на ЛОИ, а 24-кратниот гранслем-победник во три наврати беше полуфиналист. Тој претходно освои трофеи на Ролан Гарос, вклучувајќи ја и титулата на Отвореното првенство на Франција лани, а во Париз ривали му се и Рафаел Надал и Карлос Алкараз, пишува ИОК.

Ариарне Титмус го најави своето присуство пред светот на ЛОИ 2020, победувајќи на 400 метри слободно за жени со време на тогашниот светски рекорд. Нејзиниот тренер стана вирален откако имаше стисната тупаница во знак на славење. Таа продолжи да му дава причини за славење на својот тренер, соборувајќи светски рекорди на 200 и на 400 метри слободно. Таа сега се подготвува да ги одбрани двете олимписки титули на ЛОИ 2024. Н.М.