Ознака: Литванија

ФОТОГАЛЕРИЈА: Со убедлива победа над Литванија, Македонија го потврди пласманот на...

Mакедонската женска ракометна репрезентација забележа убедлива победа од 34-24 над селекцијата на Литванија заверувајќи го пласманот на Европското првенство кое од 28 ноември до...

Американскиот Конгрес одобри воена помош од 228 милиони долари за Литванија,...

Американскиот Конгрес одобри паричен пакет воена и одбранбена помош во износ од 228 милиони долари (209 милиони евра) за балтичките земји Литванија, Латвија и...

Лазаров: Задоволен сум од ждрепката, но не смееме да ги потцениме...

Мислам дека имаме реални шанси да се пласираме на следното Европско првенство. Со Словенците ќе пробаме да извојуваме барем една победа. Знаеме дека станува...

НАТО ќе распореди системи Патриот во Литванија

НАТО ќе распореди противвоздушни ракетни системи, од американско производство, Патриот во Литванија во 2024 година - најави литванскиот министер за одбрана Арвидас Анусаускас. - Годинава...

Украина, Полска и Литванија се договорија за забрзување на извозот на...

Украина, Полска и Литванија договорија план за забрзување на извозот на украински житарки, соопштија денеска официјални претставници. Според договорот, инспекциите на житото од украинско-полската граница...

Кои се промените што ги планира Алијансата за да се реструктурира?

Во пресрет на годишниот самит на НАТО во Литванија на 11 и 12 јули На 11 и 12 јули лидерите ќе се соберат во Вилнус,...

Објавена книгата на годината за 2012 година во Литванија

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Се викам Марите“ од Алвидас Шлепикас, избрана за книга на годината за 2012 година во Литванија, добитник на...

Литванија ќе бара помош од Фронтекс за заштита на границата со...

Литванската Влада планира подобро да ја заштити својата граница со Белорусија за време на Самитот на НАТО, што ќе се одржи на 11 и...

Литванија им забранува на Русите и на Белорусите да поседуваат оружје

На руските и на белоруските граѓани во Литванија ќе им биде забрането да поседуваат огнено оружје, според новиот Закон усвоен денеска од литванскиот Парламент. Новата...

Литванија го забрани влезот на рускиот патријарх Кирил

Литванија му забрани на патријархот Московски и на цела Русија Кирил да влезе во земјата поради, како што тврди, „поддршка за руската специјална воена...