Ознака: лекари

И денес протест на матичните лекари, се примаат само итни пациенти

Протестот на матичните лекари продолжува и денеска. Причина за протестот како што наведуваат од Здружението на приватни лекари е неисполнети барања, меѓу кои е...

Пациентите и лекарите заложници на урбанистичка грешка

НОВАТА АМБУЛАНТА ВО НАСЕЛБАТА БУТЕЛ НИКАКО ДА ПРОФУНКЦИОНИРА Веќе подолго време, иако е целосно готова, не може да се пушти во употреба новата амбуланта во...

И лекарите загрижени кој ќе ги лекува

Најавеното пензионирање на голем број вработени сериозно ќе ја погоди Клиничката болница во Битола, која поради наглото заминување на речиси една цела генерација квалитетни...

Одложено рочиштето за родилката од Дебар која остана без матка, јајници...

Одложено првото рочиште од судскиот процес против тројцата лекари, кои се товарат за несовесно лекување и вадење органи на родилката Јилдз Веапоска што денеска...

ОЈО: Тројца лекари од Струга обвинети за тешки дела против здравјето...

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен предлог против три лица за кривично дело Тешки дела против здравјето...

Месец на протести: Денес незадоволство искажуваат матичните лекари и  администрација

Неисплатата на минималната плата и барањата за усогласување на останатите плати ги натераа дел од синдикатите да организираат разни форми на незадоволство. Синдикатот на...

Сали: Со реформата во примарната здравствена заштита, лекарите ќе имаат поголема...

Со реформите во примарната здравствена заштита, лекарите од примарното ниво ќе имаат поголема палета на услуги коишто ќе ги пружаат, наместо пациентите веднаш да...

Влегуваме во епидемија на постковид-синдром, ни требаат амбуланти за последиците

Истражувања покажуваат дека по прележување на ковид-19 може се јават и повеќе од 50 симптоми, кои пациентите претходно ги немале. Ако имаме постковид-амбуланти пациентите...

Лекарите пропишуваат доза поезија

Докторот Розентал ја користи поезијата како помагало во терапијата и вели дека забележал навистина добри резултати со пациентите Периодов кога сите ги слават вакцините и...

Протест на лекарите во Мадрид поради недостиг на персонал и ниски...

Лекарите во Мадрид повторно протестираат поради недостиг на медицински персонал, ниски плати и голем прилив на пациенти за време на пандемијата на новиот коронавирус. Ова...