Ознака: лекари

Протест на лекарите во Мадрид поради недостиг на персонал и ниски...

Лекарите во Мадрид повторно протестираат поради недостиг на медицински персонал, ниски плати и голем прилив на пациенти за време на пандемијата на новиот коронавирус. Ова...

Рама набави „турски“ вакцини за косовските лекари

Албанија Албанија ќе ја преземе вакцинацијата на целокупниот здравствен персонал во Косово, најави албанскиот премиер Еди Рама, откако од Турција донесе пратка од 192.000 вакцини...

Со пари од кредитот од Светска банка ќе се делат бонуси...

На денешната седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за потреба од реструктуирање на Проектот за итно справување со ковид-19, односно на заемот од...

Лекарите во Салцбург не ја сакаат вакцината на „Астразенека“

Во австриската провинција Салцбург, околу 50 лекари изјавија дека не сакаат да се вакцинираат со вакцините на „Астразенека“. Тие побараа од надлежните органи да...

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во мировната мисија „Одлучна поддршка“...

Лекари од брзата помош биле нападнати од скопјанец кого дошле да...

Синоќа околу два часот по полноќ од страна на Итната медицинска помош во скопската полиција бил пријавен несекојдневен инцидет. Според пријавата, екипа на брзата помош...

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Во тој...

Се степале лекари во болницата во Куманово

Вчера во 09.07 часот во СВР Куманово, лекар во Интерно одделение при болницата во Куманово пријавил дека бил физички нападнат од негов колега. Во...

Европски земји со најмногу и со најмалку лекари

Честа глетка во некои земји е кога ќе се отвори некоја нова медицинска установа пациенти да чекаат ред дури и на улица пред самиот...

Група лекари ѝ свртеа грб на Брнабиќ во знак на протест...

Група лекари и медицински персонал во општата болница во Нови Пазар им завртеа грб на српската премиерка Ана Брнабиќ и на министерот за здравство...