Ознака: лекари

Четврти ден штрајк на приватни специјализанти, осуда за притисоците што ги...

Штрајкот на докторите приватни специјализанти продолжува и понатаму. На денешниот, четврти ден од генералниот штрајк, беше изразена осуда за притисоците што ги имаат од...

Како лекарите се штитат од настинка

Медицински совет Започна сезоната на настинки, грипови и вируси. Луѓето остануваат повеќе во затворени простории, што им овозможува на респираторните болести полесно да се шират....

СЗО: Над 160 здравствени работници починаа на должност во Газа

Портпаролот на Светската здравствена организација денеска рече дека над 160 здравствени работници починале на должност во Газа и повика на укинување на ограничувањата за...

ЛК: Институциите да ги заштитат лекарите од злоупотреба за лажно рекламирање

Лекарската комора, како професионално здружение на сите доктори по медицина, јавно бара од Основното јавно обвинителство и Министерството за внатрешни работи итно да постапуваат...

Дисциплинска за лекарите што пуштале прегласна музика во поликлиниката во Драчево

Новиот директор на Здравствениот дом – Скопје, Вулнет Селими, најави санкции поради пуштање прегласна музика во поликлиниката во Драчево. „По објавувањето видеоснимка од внатрешноста на...

Германија и Италија – ветени земји за македонските лекари и медицински...

Земјава се соочува со недостиг на одредени профили на здравствени работници. Најмногу недостигаат медицински сестри, општи лекари и лекари специјалисти. Причините за недостигот се...

Вработените во болницата „8 Септември“ утре излегуваат на протест

Вработените во здравствената установа ГОБ „8и Септември“ утре ќе протестираат пред влезот на болницата поради неисплатената плата. Од болницата најавија дека протестот ќе се случува...

По сајбер-нападот: ФЗО вели дека се обидуваат да го вратат системот...

Фондот за здравствено осигурување соопшти дека правото на здравствена заштита на граѓаните не е загрозено, лекувањата, упатите за прегледите и боледувањата, издавањето на рецепти...

На мамографија со СМС-порака ќе бидат повикани жените од 45 години,...

Министерството за здравство од 1 ноември продолжи со националната скрининг програма за рано откривање рак на дојка, имајќи предвид дека за време на ковид-пандемијата...

Бакингемската палата загрижена за здравјето на кралицата Елизабета, кралското семејство се...

Бакингемската палата издаде соопштение во кое изразува загриженост за здравјето на 96-годишната кралица Елизабета по медицинската проценка направена денеска. Во соопштението се вели дека лекарите...