Ознака: Ла Манш

Рекорден број мигранти го преминале Ла Манш во првите четири месеци...

Бројот на мигранти кои пристигнале во Велика Британија откако го преминале Ла Манш достигна ново рекордно високо ниво за првите четири месеци од годинава,...

Повеќе од 100.000 мигранти го преминале Ла Манш изминативе пет години

Повеќе од 100.000 мигранти го преминаа Ла Манш со чамци од Франција до југоисточна Англија откако Велика Британија почна јавно да ги евидентира пристигнувањата...

Евгениј Поп Ацев не успеа да го преплива Ла Манш: Ладната...

Маратонецот и македонски пливач на долги патеки, Евгениј Поп Ацев, се обиде да го преплива каналот Ла Манш, но не успеа. Како што напиша...

Астероид експлодираше над Ла Манш, виден е и од Париз

Астероидот „Сар2667“, со големина од еден метар, во раните утрински часови влегол во атмосферата на Земјата и експлодирал над Ла Манш. На снимката се гледа...

Рекорден број мигранти во еден ден го преминаа Ла Манш

Околу 700 мигранти го преминаа Ла Манш со 14 мали чамци, што е рекорден број премини во еден ден од почетокот на оваа година,...

Пинг-понг со мигранти во водите на каналот Ла Манш

На повидок француско-британски безбедносен конфликт Додека очите на светската јавност се вперени кон случувањата со мигрантскиот бран на источните граници на Европа, на повидок е...

Играње со оган во водите на Ла Манш

Во ескалацијата на минатонеделниот протест на француските рибари, Франција сакаше да ги смири дипломатските води, но Брисел порача дека Кралството ги прекршило одредбите од...

Битката со Ла Манш како вечност

Да се фрлиш во водите во каналот е како да тргнеш на долг пат во неизвесност. Маратонецот никогаш не знае кога ќе се сменат...

Игор Димовски – четвртиот Македонец што го преплива Ла Манш

По Нико Нестор, Атина Бојаџи и Томи Стефановски, Игор Димовски беше следниот наш маратонец што го совлада каналот Ла Манш. Како пионер освојуваше медали...

Победник во Охрид и на Светскиот куп на ФИНА

ТОМИ СТЕФАНОВСКИ (2) Пред 10 години Томи Стефановски го преплива Ла Манш, а во 2016 година на залезот од кариерата ги постигна најголемите резултати во...