Ознака: ла лига

Димитриевски се израмни со Лопетеги

Димитриевски и Лопетеги имаат по 34 меча без примен гол во Ла лига на вкупната листа во Шпанија, на која води Зубизарета со 235...

Димитриевски е меѓу водечките голмани во Шпанија

Реал Мадрид е 15-от тим од Шпанија што не го совлада Димитриевски, кој на мечот во неделата беше прогласен за играч на натпреварот. Димитриевски...

Бургос, малиот шпански клуб, соборува рекорди и почнува да сонува за...

Иако многу класични екипи може да паднат на ум кога ќе се зборува за најсилна европска одбрана, единствениот клуб на континентот што уште не...

Барселона се стабилизира на теренот и надвор од него

Неколкуте летни зделки, меѓу кои е продажбата на ТВ-правата, овозможија зголемување на платите, објави Ла лига ШПАНИЈА - ЛА ЛИГА Барселона забележа убедлива победа на гости...

Ла лига ги потврди жалбите до УЕФА

ФУДБАЛ Шпанската Ла лига потврди дека поднела жалби до Европската фудбалска унија (УЕФА) поради тоа што Пари сен Жермен и Манчестер сити „континуирано ги прекршуваат...

Депај ѝ донесе реми на Барса

ЛА ЛИГА Мемфис Депај го даде првиот гол за Барселона по трансферот од Лион летово, која ремизира на гости со Атлетик, 1-1, на мечот на...

Кадиз ги прави работите поинаку

ФУДБАЛ - ШПАНИЈА  Кадиз, кој сезонава е непредвидлив и забавен како и самиот град, ги победи Реал Мадрид и Барселона и по 15 меча е...

Коронавирусот ја тресе и Ла лига

Меѓу 10-те шпански клуба, кои имаат позитивни фудбалери на ковид-19, предничи Атлетик Билбао со шест Во клубовите во шпанската Ла лига се забележани 22 позитивни тестови...

Петте највредни фудбалери во Ла лига

Според шпанска „Марка“, моментално на првото место убедливо води Аргентинецот Лионел Меси со пазарна вредност од 112 милиони евра, пред Французинот Антоан Гризман со...

Облак со нов голмански рекорд во Ла лига

Голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак (27), ја спаси мрежата на гостински терен во Осасуна и со тоа стигна до 100-от натпревар во Ла...