Ознака: кучиња скитници

Во пораст бројот на напади од кучиња скитници во Кичево

Проблемот со кучињата скитници во Кичево до денес не е надминат, a голем е бројот на граѓани кои во изминатите години ја почувствувалe болката...

Кучињата касаат, општината Битола плаќа

Mинатата година по основ на тужби од граѓани каснати од кучиња скитници, општинскиот буџет на Битола беше олеснат за над 18.000 евра, или над...

Врие од кучиња-скитници пред дуќаните во Битола

Поради пандемијата на ковид-19 во изминатата година голем број мали трговци и сопственици на дукани им ставија катанец на своите дуќани. Во Битола, особено...

Билтен

Уапсена поради дрога Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи во Скопје, на кејот „Димитар Влахов“, ја лишиле од слобода С.О. (27) од Битола, затоа...

Премиерот на Бутан ги замоли жителите да вдомат кучиња скитници

Кралсвото Бутан е малечка земја на Хималаите, меѓу кинеската автономна област Тибет и големата Индија. Нивниот крал Џигме Хесар Намџејл Бангчук, познат и како...

Скопјани се жалат на комуналниот неред

Жителите на општината Гази Баба се жалат на расфрлано ѓубре, диви депонии, кучиња скитници, паркирање на јавни површини. Неодамна излегоа на протест за почист...

Кучињата скитници се множат, а се множат и тужбите

Според МВР, лани имало 404 пријавени случаи, а годинава само до септември има 428 каснати лица од кучиња скитници. Последниве три години се активни...

Нападите од кучињата скитници во Кичево не запираат

И покрај заложбите на локалната самоуправа во Кичево, конечно да го реши проблемот со кучињата скитници, барем засега проблемот не е целосно разрешен а...

Кучињата-скитници опасност за минувачите

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во текот на месец март годинава се пријавени 67 случаи на лица каснати од кучиња-скитници, и тоа...

Нападнати жена и дете од кучиња скитници во Кичево

Проблемите со кучињата скитници во Кичево никако да се надминат. Така деновиве по напад од кучиња скитници тешко настрадаа жена и 8 годишно-девојче. Нападот...