Ознака: конфликт

Ескалација на конфликтот во Сирија

Курдската администрација во северна Сирија соопшти дека сириската армија ќе се распореди по должината на целата граница, во согласност со договорот постигнат со властите...

Соработката меѓу Трамп и Џонсон може да ја смири кризата со...

Борис Џонсон стана премиер на Велика Британија во турбулентни времиња во Ормутскиот Tеснец, откако Иран заплени британски танкер и постои опасност ситуацијата да ескалира...

Можно ли е прекинување на трговските односи помеѓу САД и Кина?

Конфликтот помеѓу Вашингтон и Пекинг излезе од рамките на трговијата, при што Белата куќа се обидува да ја истисне Кина од глобалната економија. Кинеските...

Ирански генерал: Конфликт во Заливот би бил со неконтролирани размери

Иранскиот генерал мајор, Голам Aли Рашид, ја искажа својата загриженост дека дури и најмал конфликт во регионот на Заливот, би можел неконтролирано да се...

Нова вербална војна во замрзнатиот косовски конфликт

За тоа како влијае новата вербална војна меѓу Белград и Приштина покажува и анкетата на која граѓаните на Србија повеќе веруваат во концептот на...

Половина Срби се за замрзнат конфликт на Косово

Граѓаните на Србија не се оптимисти кога е во прашање решавање на косовскиот проблем и не очекуваат дека српскиот претседател Александар Вучиќ ќе потпише...

Конфликтот во Либија ги тресе светските пазари на нафта

За високата цена на нафтата, која вчера достигна околу 71 долар за барел, покрај разгорувањето на борбите во Либија, придонесуваат продлабочувањето на кризата во...

Замрзнат животот на Србите во замрзнат конфликт

Српската заедница на Косово е поделена на оние што живеат на северот, кои се „привилегирани“, и на оние што живеат јужно од Ибар, кои...

Крвавиот танц со предвидлив крај на Израел и Хамас

Нападите станаа редовен месечен настан со предвдлива шема - на ракетите упатени од Газа се одговара со воздушни напади од страна на Израел. Палестинците...

Битка за превласт на Арктикот

Американски претставници предупредија дека Русија и Кина ќе бидат спречени да доминираат во арктичките води. Од друга страна, од Москва порачуваат дека руски специјални...