Ознака: компромис

Европските лидери се изложени на ризик од „уцена, хакирање и компромис“

Извештајот од Ирскиот совет за граѓански слободи (ИЦЦЛ) нагласува како технологијата за рекламирање, присутна на речиси сите веб-локации и апликации, дистрибуира чувствителни податоци за...

Моделот на „две Германии“ би бил разумен компромис

Постои можност „Србија да даде знак“ за прием на Косово во Обединетите нации според поранешниот „модел на две Германии“, со што би се избегнало...

Арестович: Украина нема да прави компромис со Русија

Советникот на украинскиот претседател Алексиј Арестович изјави дека Украина нема да направи компромис со Русија  и оти нема да се откажи од територија. – Единствена...

Панорама / Компромис меѓу туризмот и ковид-19

Црна Гора на 23 август имала 6.426 активни случаи на ковид-19 и, во споредба со земјите од регионот, има најмногу инфицирани лица со коронавирусот...

Беше ли компромис исходот од договорот од Преспа?

Кај нас, во нашето општество, струјат разни дилеми околу решението на наметнатиот проблем за името. Овој пат сакам да мислам дека она што следува...

Заев на средба со средношколци: Владата е отворена за компромис

Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, изјави премиерот Зоран Заев денеска на средба со...

Борисов: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот...

Се бара компромис по две децении од Кумановскиот договор

СРБИЈА Повлекувањето на високите царини за српските производи го отвори процесот за наоѓање решение за косовскиот спор, две децении по потпишувањето на Кумановскиот договор Пред 21...

Нема компромис на сметка на здравјето на граѓаните

ЗА И ПРОТИВ ИЗМЕНИТЕ ВО ЗАКОНОТ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ Воопшто не се согласувам со коментарите на рударскиот сектор и нивниот претставник, господин Николајче, имајќи предвид...

САД и Кина имаат причини за компромис, но и преголеми разлики

Кина во моментот се мачи со зголемените цени на свинското месо и со протестите во Хонгконг, додека Трамп сака задоволни инвеститори и фармери во...