Ознака: композитор

Концертот „Мистика“ посветен на италијанскиот композитор Пјетро Маскањи

Вечерва, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Мистика“ - посветен на опусот на италијанскиот композитор Пјетро...

Да се зачуваат делата на македонскиот композитор Љубомир Бранѓолица

Поставена интернет-архива Со цел да се зачуваат делата на македонскиот композитор Љубомир Бранѓолица, кој оваа година наполни 90 години, е поставена интернет-платформа на која се...

Музиката е дел од филмот чија емоција гледачите прва ја препознаваат

Игор Василев, композитор Игор Василев е музичар и композитор на театарска и филмска музика. Пред десетина дена се одржа промоција на неговиот саундтрак за филмот на...

Почина грчкиот композитор Вангелис

Вангелис, грчкиот композитор најпознат по музиката за филмот „Огнени автомобили“, почина на 79-годишна возраст, јави денеска Атинската новинска агенција. Повикувајќи се на изјава од канцеларијата...

Кога сте на иста фреквенција со артистот, поблиску сте до остварување...

Мотивот да направиш нешто повеќе со некој што почнува со кариерата и желбата тој да одлета во светот на музиката од твоето креативно гнездо...

Традицијата и фолклорот се фундаменти на идентитетот

Никола Мицевски, музичар и композитор Времето во кое живееме како да сака да ги зароби креативноста, дарбата, творењето... Сепак, познатиот македонски композитор, инструменталист и продуцент,...

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните 50-ти години. Тој напиша филмски...

Почина композиторот Томе Манчев

Синоќа ненадејно почина истакнатиот македонски композитор проф. д-р Томе Манчев. Томе Манчев беше истакнат композитор, педагог, музички писател, истражувач и општествен деец. Роден е во...

Дело од композиторот Михаило Трендафиловски во Брисел

На 4 февруари оваа година, во реномираната сала „Флаже“ во Брисел, ќе се одржи камерен концерт во рамките на проектот „Европски оркестар на современи...

Македонската музика е инспирација за многу светски музичари

Секојдневно се изненадувам од многу регионални, но и светски артисти, кои се потпираат на македонски песни и теми. Тоа значи дека македонската музика е...