Ознака: коза ностра

Уапсен човекот што му го позајмил идентитетот на шефот на Коза...

Италијанската полиција на Сицилија го уапси Андреа Бонафеде, човек кој му го позајмил својот идентитет на еден од најбараните италијански мафијашки шефови, Матео Месина...

Пронајдено второто скривалиште на шефот на Коза Ностра, Денаро

Во сицилијанското село Кампобело ди Макара, откриено е второто скривалиште на мафијашкиот бос Матео Месина Денаро. Тоа скривалиште се наоѓа на само еден километар од...

Шефот на Коза ностра уапсен по посета на болница откако помина...

Најбараниот мафијашки шеф во Италија, Месина Денаро, е упасен по поминати три децении поминати во бегство, кога отишол на лекување во приватна болница во...

Амбасадорката Анџела и македонската Коза ностра

По завршувањето на мандатот на арогантниот дипломатски каубој Џејмс Бејли, Република Северна Македонија, од името на САД, намерно или случајно, е предадена последователно во...

Европол: Уапсени 32 лица поврзани со Коза ностра

Италијанскиот Оддел за борба против мафијата и италијанските карабинери денеска уапсија 32 лица за кои постои сомневање дека се припадници на криминалната сицилијанска организација...

Сицилијански банкар го напуштил мирниот живот за да стане „трн во...

Гаспаре Џакалоне бил почитуван банкар во Лондон, менаџирајќи инвестиции вредни милијарди пред да се впушти во борба против италијанската мафија. Кога го напуштил банкарството...

Тешките времиња ја натераа Коза ностра да бара невообичаени сојузници

Сицилијанската мафија Коза ностра поминува низ тежок период по неодамнешното апсење на нејзиниот шеф Сетимо Минео (80) поради што е приморана да бара невообичаени...

Шефот на Коза ностра падна во рацете на полицијата

Италијанската полиција го уапси новиот новиот шеф на сицилијанската мафија Сетимо Минео, како и уште 45 осомничени мафијаши. – Со акцијата е зададен силен удар...

Мафијата се „нафрли“ на италијанската трпеза

Италијанската мафија ги „пружи рацете“ преку трпезата, зграпчувајќи ја трговијата со месо, со што дистрибутерите и продавачите на Сицилија се приморани да платат „понуди...