Ознака: коалиција

Балкоски: Остануваме во владината коалиција, во моментот најзначајни се уставните измени

Пратеникот на ВМРО-Народна партија, Љупчо Балкоски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање рече дека остануваат во владината коалиција и посочи дека најзначајна работа...

Влада на ГЕРБ-СДС и „Промените продолжуваат“ е врвен приоритет на Бугарија,...

Влада составена од ГЕРБ-СДС и „Промените продолжуваат - Демократска Бугарија“ е врвен приоритет, изјави утринава пред новинарите во бугарскиот Парламент лидерот на ГЕРБ, Бојко...

Довербата во германската владина семафор коалиција со драстичен пад

Драстично е опадната поддршката за владејачката „семафорска коалиција“ во Германија, а трендот на намалување на нејзиниот рејтинг продолжува. Во моментов повеќе од половина од граѓаните...

СДСМ и ДУИ се за широк проевропски фронт, Алијанса не преговара...

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ ја отвори можноста за формирање широка предизборна коалиција во насока на поддршка на евроинтегративниот процес во земјава. Според...

Широка предизборна коалиција, без ВМРО-ДПМНЕ и Левица, е идеја вредна за...

Секоја идеја и концепт што оди во насока на креирање широк фронт на политички партии што ќе се најдат на страната на поддршка и...

Слави Трифонов: Нема коалиција меѓу ИТН, ГЕРБ и ДПС, ниту ќе...

Нема коалиција меѓу Има таков народ (ИТН), ГЕРБ и ДПС и нема да има никогаш. Ова го напиша првиот човек на ИТН, Слави Трифонов...

Коалициските партнери се оградија од ставовите на Слави Трифонов за Македонија

Трите партии – партнери на партијата „Има таков народ“ (ИТН) на Слави Трифонов во бугарската владејачка коалиција – „Промената продолжува“ (ПП), „Бугарската социјалистичка партија“...

ЛДП и ДОМ договорија коалиција: Стануваме трета политичка сила

Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа Горан Милевски и Маја Морачанин, претседателите на ЛДП и ДОМ формирајќи го Движењето Одлучно за промени. „Коалицијата...

Мицкоски: Направивме историски чекор со Алијанса и Алтернатива, коалицијата ќе ги...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при посетата во Берово, одговарајќи на новинарско прашање за соработката со Алијанса за Албанците и Алтернатива истакна дека тоа...

ДОМ на локалните избори ќе настапи во коалиција со граѓански активисти

Зелената партија ДОМ на денешната седница на Централниот одбор донесе одлука на претстојните локални избори партијата да настапи во граѓанска коалиција со партии од...