Ознака: коалиција

Најави за нова влада до крајот на јуни

Неколку високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, која победи на парламентарните избори, најавија дека наскоро би можел да биде постигнат договор за нова Влада. Потпретседателот на партијата,...

„Европскиот фронт“ обвинува за обид преку ДИК да му бидат одземени...

Коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ денеска на прес-конференција обвини дека македонските политички партии во координација со коалицијата Вреди сакаат преку ДИК да му...

Претседателството на ДУИ почна состаноци за позиционирање по изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во седиштето во Мала Речица одржува состанок на претседателството, а најавија дека ќе следува и состанок со коалициските партии...

Мицкоски: Одржав состанок на кој ги поставивме контурите на рамката врз...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска информира дека одржал партиски останок на кој биле поставени контурите на рамката врз која ќе го градат  коалицискиот...

Димитриевски: До овој момент немаме разговори за можни коалиции со кој...

Лидерот на ЗНАМ-За наша Македонија, Максим Димитриевски денеска изјави дека досега ниту еден претставник на ЗНАМ нема водено никакви разговори по основ на било...

Ахмети и Села потпишаа коалиција во Гостивар

На партиски собир во спортската сала „Младост“ во Гостивар Али Ахмети и Зијадин Села потпишаа предизборна коалиција. Али Ахмети од Гостивар порача дека ова е...

ВМРО-ДПМНЕ потпиша Повелба со партнерите од изборната коалиција „Твоја Македонија“

ВМРО-ДПМНЕ денеска со 24 политички субјекти и организации потпиша Повелба за стратешко коалицирање и утврдување на принципите на идна работа на Коалицијата наречена „Твоја...

Тачи најави коалициски договор на ДПА со ДУИ

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи најави дека новиот политички договор со ДУИ и нејзиниот лидер Али Ахмети ќе биде потпишан во понеделник. Договорот, како...

Албанските опозициски партии ќе потпишат Декларацијата за обединување

Декларацијата за обединување на албанските опозициски сили ќе биде потпишана денеска во Скопје. Потписи на декларацијата ќе стават лидерите на Алијанса за Албанците (АА)  Арбен...

ЕСП: Засега нема договор за коалиција со Алијанса на Албанците

Портпаролот на Европскит сојуз за промени Астрид Исени денеска на прес-конференција изјави дека има некаква согласност, но дека нема договор со Алијансата на Албанците...