Ознака: книги

„Нова Македонија“ и „Македоника литера“ со книги ги израдуваа највозрасните

Посета на домот за стари лица „Мајка Тереза“ во пресрет на празниците Првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“ и издавачката куќа „Македоника литера“, во пресрет...

„За твојот роденден“ – за сите деца и возрасни

НОВИ КНИГИ Оваа култна детска сликовница, која во раните 1990-ти години беше неизоставен дел од изборот на книги за роденденски подарок, сега со новиот освежен...

Книги што секоја современа жена мора да ги прочита

„Три сестри“ - Антон Павлович Чехов Со Чехов треба да се среќаваме секојдневно, како лек да го земаме во помали дози, бидејќи е најголем. А трите...

Прво ги читаат, а потоа ги продаваат?

Првонапишаните дела од Галилео Галилеј и на Исак Њутн од 16 и 17 век ги пронашла романската полиција закопани под земја во двор од...

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под...

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин во Лондон, се пронајдени...

Саемот на книгата кој се одржа на отворено го посетиле 20.000...

Саемот на книга оваа година го посетија 20.000 посетители кои максимално ги почитуваа сите протоколи за спречување на ширење на коронавирусот. На саемот оваа...

Тајните на седумте најстари книги во светот

Луѓето почнале да ја користат азбуката некаде околу 30 век пр. н.е. во античка Месопотамија, во која биле вклучени сумерските, акадските и египетските цивилизации....

Македонски издавач на виртуелен саем на книги во Кина

Од денеска до 31 јули, во Кина ќе се одржи Првиот меѓународен виртуелен саем на книгата, на кој ќе учествува и македонската издавачка куќа...

Книги напишани од демократски активисти почнаа да исчезнуваат од библиотеките на...

Книги напишани од истакнати активисти-поборници на демократијата во Хонгконг почнаа да исчезнуваат од библиотеките само неколку дена откако Пекинг го донесе новиот закон за...

„Гугенхајм“ нуди повеќе од 200 уметнички книги бесплатно

Музејот „Гугенхајм“ во Њујорк нуди пристап до повеќе од 200 книги за уметнoст и изложбени каталози од своите архиви, и тоа бесплатно. Некои од...