Ознака: книги

Книгите се наши најдобри учители

Етика за млади Има еден другар што никогаш не го изневерува оној што се потпира врз него. Си стои тивко настрана, молчи додека не го...

„Ѕиркачот“ на албански, „Делфинот“ на бугарски јазик

Два превода на книги на Прокопиев Романот „Ѕиркачот“ на Александар Прокопиев, објавен на македонски во 2007 година, го продолжува своето преводно патување низ балканските јазици....

Промоција на книги од Луан Старова во Софија

По повод Денот на независноста во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија се одржа промоцијата на книгите „Цариградски емигрант“ и „Граница“ од Луан Старова....

Книги

Од творештвото на писателот Трајче Кацаров Како ученик во петто најмногу сакав учителите заедно со учителките да се дел од мојата фамилија. Не сакав да...

Шолц ги нарече „меурите“ на социјалните мрежи „проклетство“ и им препорача...

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека социјалните мрежи ги зајакнуваат однапред замислените мислења на луѓето, што е „проклетство“, јави ДПА. „Тоа е проклетството на социјалните...

Книгите се најдобри учители

Етика за млади Има еден другар што никогаш не го изневерува оној што се потпира врз него. Си стои тивко настрана, молчи додека не го...

Книги наместо свеќички за 65. роденден на „Колибри“

На штандот на „Колибри“ во Градскиот парк во неделата изложивме дел од сработеното во изминатите години, а на децата што ни даваа цртеж или...

Објавени три нови книги од Кен Фолет

Три нови возбудливи шпионски трилери, сместени за време на Втората светска војна, „Низ иглени уши“, „Клучот за Ребека“ и „Страчки“, од познатиот велшки писател...

Книгите се најдобри учители на светот

Етика за млади Има еден другар што никогаш не го изневерува оној што се потпира врз него. Си стои тивко на страна, молчи додека не...

Дури 330 обиди за забрана на книги за само два месеца

Од Арт Спигелман до Маргарет Атвуд, книгите исчезнуваат од полиците на американските училишта. Што се крие зад порастот на цензурата? Секогаш кога ќе помислиме дека...