Ознака: Ким Јонг-ун

Северна Кореја во Уставот ја официјализираше политиката за нуклеарна енергија

Северна Кореја ја зајакна својата политика за развој на нуклеарно оружје преку уставни амандмани, а врховниот лидер Ким Џонг-ун вети дека ќе го забрза...

Ким и Шојгу во посета на воената база кај Владивосток

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во рамки на неговата посета на Русија, ги разгледа руските бомбардери кои можат да носат нуклеарно оружје и воен брод...

Путин ја прифати поканата на Ким Jонг-ун, САД се закануваат со...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун го покани рускиот претседател Владимир Путин во неговата земја за време на нивните разговори во Русија, објавија утринава државните медиуми,...

Ким: Се надевам дека заедно со Русите засекогаш ќе се бориме...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун на денешната средба во рускиот космодром Восточни му вети на претседателот Владимир Путин помош во војната на Русија против Украина. -...

Путин и Ким Јонг-ун се сретнаа на рускиот космодром Восточни

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна на космодромот Восточни во руската област Амур каде што го пречека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, кој од вчера е...

Ким Јонг-ун нареди лансирање на првиот севернокорејски шпионски сателит

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун нареди првиот воен шпионски сателит кој штотуку беше конструиран, да биде лансиран според планираното, објави денеска државната новинска агенција КЦНА. Конструкцијата...

Ким Jонг-ун ги свика функционерите заради стравувањата за недостиг од храна

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун свика состанок со претставници на владејачката партија на кој ќе се разговара за подобрување на економијата и земјоделството, соопштија денеска...

Ким Jонг-ун ги постави новите воени цели

Севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун ги откри новите воени цели за 2023 година, објавија државните медиуми навестувајќи уште една година на интензивни тестирања на оружје...

Целта е да се има најмоќната нуклеарна сила, истакна севернокорејскиот лидер

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун изјави дека крајната цел на неговата земја е да ја има најмоќната нуклеарна сила во светот. Ким го објави ова...

Ким Јонг-ун ја однел ќерката на лансирање балистичка ракета, девојчето првпат...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, денеска за прв пат пред светката јавност покажа фотографии од неговата ќерка. На едната фотографија се прикажани Јонг-ун и неговата...