Фото: Илустрација/Принтскрин-Јутуб

Рускиот претседател Владимир Путин на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун му подари руска лимузина „Аурус“, сет за чај и адмиралска кама, јави руската државна новинска агенција Тасс, цитирајќи официјален претставник на Кремљ денеска.

За време на неговата посета на Пјонгјанг, Путин за возврат доби различни уметнички дела на кои е прикажан тој, вклучително и бисти, изјави советникот на претседателот Јуриј Ушаков.

„Аурус Сенат“, ретро стилизиран според лимузината ЗИЛ од советската ера, е официјален руски претседателски автомобил и Путин го возеше на неговата инаугурација во Кремљ во мај.

Кога Ким ја посети источна Русија минатиот септември, Путин му покажа едно од црните оклопни возила. Ким седна до Путин во автомобилот и изгледаше како да ужива. Путин му го даде на Ким својот прв седан Аурус во февруари оваа година, рекоа тогаш двете земји, што значи дека тој сега има најмалку две возила.

Се верува дека Ким е страствен љубител на автомобили. Тој има голема колекција на луксузни странски возила кои најверојатно биле прошверцувани бидејќи резолуциите на Советот за безбедност на ОН забрануваат извоз на луксузни стоки во Северна Кореја.